U priči koju su naslovili „plutajuća crkva u Crnoj Gori“ podsjećaju na legendu koju vežemo za naše ostrvo uvjeravajući da je posrijedi nešto fascinantno i jedinstveno.
– Ovo neobično ostrvo, nastalo je kao rezultat vjekovnog preplitanja legende i tradicije, uz svesrdnu pomoć žitelja Perasta i drugih gradova Boke. Legenda kaže da su 22. jula 1452. godine, mornari, na stijeni u sred mora, našli ikonu Bogorodice sa djetetom. Od toga dana, nastala je tradicija da pomorci, po povratku sa uspješne plovidbe, polažu kamenje uz obalu Gospe od Škrpjela. Vjekovima je nastajalo ovo, ljudskom rukom pravljeno, ostrvo. Njegove osnove u dubinama zaliva kriju i stotine isluženih jedrenjaka, koji su napunjeni kamenom i potopljeni, kako bi ostrvo i dalje stajalo nad vodom – piše USA Today.
Crkva sadrži veliki broj umjetničkih djela čuvenog kotorskog slikara Tripa Kokolja, kao i ikonu Gospa od Škrpjela, koju je 1452. napravio Lovro Dobričević.
Iz poznatog magazina dodaju da posjetioci ove crkve mogu vidjeti i nesvakidašnju tapiseriju, koju je tokom 25 godina pravila Jacinta Kunić-Mijović, čekajući dragog da se vrati sa mora i u koju je utkala i djelove svoje kose, zlatne u mladosti i srebrne u starosti. Do današnjeg dana, svake godine na 22. jul, Bokelji nastavljaju tradiciju obnove temelja ostrva i kroz manifestaciju nazvanu Fašinada, barkama dopremaju kamen do ostrva i tu ga polažu u dubine, kako bi Gospa od Škrpjela i dalje krasila pogled sa Perasta.
– Turisti obavezno da posjete šarmantni gradić Kotor, te da nipošto ne propuste da vide tvrđavu San Đovani, katedralu Svetog Tripuna i ostale znamenitosti – navodi USA Today.