Abiznis

Investicije u sektoru elektronskih komunikacija u 2016. godini

Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost uputila je saopštenje za javnost koje prenosimo integralno.
Investicije u sektoru elektronskih komunikacija u 2016. godini
Portal AnalitikaIzvor

Brze inovacije u oblasti elektronskih komunikacija nameću potrebu stalnog ulaganja u razvoj elektronskih komunikacionih mreža, infrastrukture, uvođenje novih tehnologija i usluga. Imajući to u vidu, operatorima elektronskih komunikacija je važno praćenje tehnoloških trendova i ulaganje u nove tehnologije, te strukturiranje ponude usluga tako da se omogući što uspješnije poslovanje. Ulaganje u poboljšanje mreža i ponude usluga korisnicima omogućava korišćenje savremenih elektronskih komunikacionih usluga, a operatorima povećanje broja korisnika i prihoda.

Operatori na crnogorskom tržištu su u 2016. godini uložili preko 116 miliona eura, što je najveći obim investicija u elektronske komunikacije zabilježen u Crnoj Gori u toku jedne godine. U 2016. godini, najviše je investirano u mobilne mreže 51 milion eura što je skoro tri puta više u odnosu na 2015. godinu, kada je u mobilne mreže investirano 14 miliona eura. U usluge  distribucije audiovizuelnih medijskih sadržaja investirano je 22 milona eura, u internet servise preko 20 miliona eura i fiksnu telefoniju oko 12 miliona eura.

Poređenja radi, u crnogorsko tržište elektronskih komunikacija u 2015. godini operatori su uložili 51 milion eura, odnosno 21.69 % prihoda ostvarenog u sektoru elektronskih komunikacija. Nakon prispjeća podataka o prihodima u sektoru elektronskih komunikacija za 2016. godinu, Agencija će izvijestiti o procentualnom učešću investicija u ukupnim prihodima sektora elektronskih komunikacija.  Agencija  cijeni  da će Crna Gora po ovom parametru zadržati vodeću poziciju u regionu kao i 2015. godine, kada je taj odnos u Crnoj Gori bio 21.69%. U zemljama regiona ovaj parametar je značajno ispod 20%, npr. u Bosni i Hercegovini iznosi 14,34%, a u Srbiji 17,80 %, kao i u Evropskoj Uniji  gdje procenat ukupnih investicija u ukupnim prihodima iz oblasti elektronskih komunikacija iznosi 12%.

Podsjećamo da je u toku 2016. godine završen i postupak javnog nadmetanja za dodjelu odobrenja za korišćenje radio-frekvencija iz opsega 800 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2 GHz i 2,6 GHz za realizaciju javnih mobilnih elektronskih komunikacionih mreža. Na osnovu tog postupka su izdata odobrenja za korišćenje radio-frekvencija na period od 15 godina. Operatori su, nakon sprovedenog postupka javnog nadmetanja, na ime jednokratne naknade za korišćenje radio frekvencija uplatili u budžet Crne Gore 50,65 miliona eura. Ovaj iznos nije uračunat u navedene investicije.

Prema najavama operatori će i u 2017 godini nastaviti sa značanim investicijama u poboljšanje elektronskih komunikacionih mreža i usluga. Planirano je da ulože preko 50 miliona eura. Ulaganja će se najvećim dijelom odnositi na radio pristup mobilnih mreža četvrte generacije (4G) i pristup fiksnim mrežama baziran na kablovima sa optičkim vlaknima (FTTx). Na taj način će korisnicima biti omogućen pristup internetu na većoj teritoriji i po još većim brzinama.

Ovako velika ulaganja operatora potvrda su razvijenog i predvidivog regulatornog okvira u oblasti elektronskih komunikacija i povoljnog ambijenta za ulaganje i razvoj infratsukture,  novih tehnologija i servisa od strane operatora elektronskih komunikacija. Sredstva uložena u razvoj mreža i primjenu novih tehnologija čine osnovu za pružanje kvalitetnijih i jeftinijih usluga uz njihovu dostupnost na cijeloj teritoriji Crne Gore. Očekujemo da će od ovako velikog obima investicija cjelokupno crnogorsko društvo osjetiti puno benefita u narednom period, navodi se u saopštenju Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost.

 

 

Portal Analitika