Abiznis

Prosječno vrijeme carinjenja sat i 27 minuta

Odbor udruženja špeditera Privredne komore Crne Gore, na svojoj redovnoj razmotrio je rezultate Analize prosječnog vremena carinjenja, Predlog izmjena i dopuna Uredbe za sprovođenje Carinskog zakona, te Izvještaj o radu za 2016. godinu.
Prosječno vrijeme carinjenja sat i 27 minuta
Portal AnalitikaIzvor

Sjednicu je vodio Radovan Radulović, predsjednik Odbora, a u radu su pored članova učestvovali potpredsjednica Privredne komore Ljiljana Filipović, predstavnik Ministarstva finansija Mitar Bajčeta, konsultant Međunarodne finansijske korporacije (IFC – grupacija Svjetske banke) Ratka Stijepović, članovi Radne grupe za sprovođenje Studije „Mjerenje prosječnog vremena carinjenja“ – predstavnici Uprave carina: Radivoje Pejović, upravnik CI Terminal Podgorica, Rajko Vuksanović, šef Carinskog terminala Podgorica, šef sektora za carinske poslove Tatjana Vujisić, šef sektora za vrijednost i porijeklo robe Stojanka Milošević i Sonja Radonjić, zatim Ljiljana Milić iz Sanitarne inspekcije i Tomo Anđelić iz CETI-a.

Kako je iz PKCG saopšteno značaj mjerenja vremena carinjenja istaknut je u Sporazumu o trgovinskim olakšicama Svjetske trgovinske organizacije (STO TFA) koji jasno navodi u članu 7 (stav 6) da se „članice podstiču da periodično i na dosljedan način mjere i objavljuju svoje prosječno vrijeme carinjenja robe, koristeći alate kao što su, između ostalog, Studija o mjerenju vremena carinjenja robe Svjetske carinske organizacije“.

''Shodno obavezama koje je preuzela ratifikovanjem Sporazuma o trgovinskim olakšicama (mart 2016. godine), koji je stupio na snagu 22.02.2017. godine, Crna Gora je tokom 2016. godine realizovala mjerenje, uz tehnicku pomoć Međunarodne finasijske korporacije kao članice grupacije Svjestke banke. Studija sprovedena u Crnoj Gori mjerila je prosječno vrijeme potrebno da se okončaju procedure uvoza, izvoza i tranzita roba od momenta ulaska u carisku teritoriju Crne Gore do momenta njenog napuštanja, odnosno do mementa puštanja robe u slobodan promet. U obzir je uzeto ukupno vrijeme potrebno za završavanje svih formalnosti, a posebno su mjerena vremena  svih aktera, javnih i privatnih, uključenih u pomenute postupke'', navodi se u saopštenju PKCG.

Kako se dodaje, studija je sprovedena u četiri carinske ispostave: Terminal Podgorica, granični prelaz Dobrakovo, Slobodna zona Bar i na Aerodromu Podgorica, u periodu od 19. novembra 2016. do 15. decembra 2016. godine, tokom sedam uzastopnih dana na svakoj pojedinačnoj lokaciji.

''Za potrebe mjerenja, korišćen je upitnik pripremljen od strane svih aktera uključenih u prekogranični promet roba: Uprava carina, Uprava za inspekcijske poslove, PrIvredna komora i zastupnici pred carinskim organom, Centar za ekotoksikološka ispitivanja, Aerodrom Podgorica, Uprava policije, Port of Adria i Institut za crnu metalurgiju.
Svrha dobijenih rezultata i zaključaka ove Studije je da se utvrdi referentno vrijeme potrebno za sprovođenje postupka uvoza/izvoza/tranzita na graničnim prelazima i i unutrašnjim terminalima kako bi se identifikovala uska grla u međunarodnoj trgovini i predložile korektivne mjere u oblastima u kojim je potrebno poboljšati efikasnost.
Dobijeni podaci su pokazali da prosječno vrijeme carinjenja pošiljke u prosjeku traje 1h27m, što je 34% vremena potrebnog da se završi procedura puštanja robe u slobodan promet na terminalu'', ističe se u saopštenju.

Kako se dalje dodaje, postupak izvoza preko Terminala Podgorica i graničnog prelaza Dobrakovo traje u prosjeku 8 sati i 7 minuta, od čega se 72% (5h28’) odnosi na unutrašnji transport od terminala do graničnog prelaza.

Prema navodima PKCG za uvoz roba avio putem u prosjeku je potreban jedan dan, 13 časova i 29 minuta. Ovo vrijeme uključuje period od slijetanja aviona na aerodrom do otpreme pošiljke iz aerodromskog skladišta. Izvoz roba sa aerodroma Podgorica u prosjeku traje 2 sata i 8 minuta, računajući vrijeme od prijema robe na prevoz od strane aerodromske kargo sluzbe do momenta utovara pošiljke na avion. Prosječno vrijeme tranzita robe preko luke Bar u prosjeku traje 3 dana, 14 sati i 6 minuta, računajući od momenta zavođenja dolaznog manifesta (u načelu, 24 sata prije uplovljavanja broda u luku) kod carinskog organa do razduženja tranzitne deklaracije na izlaznoj carinskoj ispostavi.

''Predsjednik Odbora Radulović je istakao da je organizacija rada inspekcijskih sluzbi na graničnom prelazu, koja je uslovljena nedostatkom kadrova, usko grlo za brži protok roba. Smatra, takodje, da bi proceduru ubrzalo poštovanje evropske prakse u smislu smanjenja procenta fizicke kontrole posiljki. Darko Globarević iz Zetatransa smatra da državni organi moraju posvetiti pažnju zapošljavanju deficitarnih kadrova budući da njihov nedostatak predstavlja problem u radu svim akterima - carina, špediteri i privreda. Radivoje Pejović, upravnik CI Terminal Podgorica, naglasio je da prikupljanje fiskalnih prihoda više nije njihov glavni prioritet, već da je fokus na zaštiti carinskog područja. On je najavio da će carinske procedure biti ubrzane u skladu sa objektivnim mogućnostima tog organa. Apelovao na još bolju saradnju špeditera i Uprave carina kako bi se ostvarila dnevna ažurnost obavljanja poslova na ovom terminalu'', navodi se u saopštenju.

O izmjenama i dopunama Uredbe za sprovođenje Carinskog zakona govorio je Mitar Bajčeta iz Ministarstva finansija. One su predviđene u okviru implementacije projekta “Prethodna obrada za ekspresne pošiljke”, a u skladu sa Sporazumom o trgovinskim olakšicama. Projekat je izraz privatno-javnog partnerstva Njemačke kancelarije za Međunarodnu pomoć - GIZ i DHL Ekspresa. Cilj je ubrzanje postupka sa ekspresnim pošiljkama. Očekivanja su da će elektronska aplikacija biti implementirana u carinski infromacioni sistem UC u junu 2017.godine, za kada je planiran završetak Projekta. Predlog Uredbe je djelimično usaglašen sa evropskom legislativom.

''Uredbom se uređuje carinski postupak sa ekspresnim pošiljkama, definišu rokovi za podnošenje manifesta kojim se najavljuje prispjeće pošiljki, zatim pojedinačne grupe pošiljki u skladu sa važećim propisima, te propisuju način i vrste dokumenata za njihovo puštanje u slobodan promet. Odredbama Uredbe za sprovođenje Carinskog zakona omogućeno je kompanijama da robu deklarišu bespapirno, koristeći IT tehnologije. Robu deklarisanu za tranzit moći će direktno da otpremaju do granične carinske ispostave, odnosno da onu za stavljanje u uvozni carinski postupak direktno dopremaju od granične carinske ispostave u svoje prostorije, bez potrebe da je dovoze do unutrašnje carinarnice. Propisani su uslovi za sticanje statusa ovlašćenog pošiljaoca i ovlašćenog primaoca i propisani obrasci za izdavanje odobrenja za taj status. Prilikom razmatranja Izvještaja o radu za 2016. godinu, rečeno je da su aktivnosti Odbora udruženja špeditera u 2016. godini bile usmjerene na praćenje i analizu stanja poslova zastupanja pred carinskim organom; sagledavanje problematike koja je sistemskog karaktera, a odnosi se na rad inspekcijskih organa i carinske službe; analiziranje stanja u praksi sa predlozima za unapređenje i obrazovanje kadrova u ovoj djelatnosti'', zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika