Abiznis

SSCG: Država da zaštiti prava otpuštenih radnika kolašinske lokalne uprave

Predstavnici Saveza Sindikata Crne Gore (SSCG) pozvali su državu da hitno reaguje u cilju zaštitite prava oko 100 radnika kolašinske lokalne samouprave za koje je Upravni sud, kako su saopštili, utvrdio da su nezakonito ostali bez posla.
SSCG: Država da zaštiti prava otpuštenih radnika kolašinske lokalne uprave
Portal AnalitikaIzvor

Predsjednik sindikalne organizacije lokalne uprave Kolašin Darko Bulatović je podsjetio da u toj opštini već tri godine vlada „pravni haos“  i da su zaposleni u toj lokalnoj upravi štrajkovali 131 dan, zbog toga što, kako je kazao, godinu nisu primali plate.

„Gradonačelnica Kolašina Željka Vuksanović je, nakon štrajka, otpustila 23, a zatim je tehnološkim viškom proglasila ljude čija radna mjesta nisu ukinuta, već su na njih raspoređeni novi radnici“, poručio je Bulatović na pres konferenciji.

On je kazao da se vlast u Kolašinu trudi da uguši sindikalnu organizaciju kako ne bi mogla da zaštiti obespravljene radnike.

„Nas ne interesuje koja je partija na vlasti. Zanima nas samo da primamo plate i da što više ljudi ostane u Kolašinu da živi i radi“, rekao je Bulatović.

Šef pravnih kancelarija SSCG Goran Ćulafić podsjetio je da je Upravni sud usvojio tužbe tužilaca i utvrdio da su rješenja donesena na nezakonit način, jer, kako je objasnio, zaposleni lokalne uprave nisu bili na faktičkom radu.

„Predsjenica lokalne uprave je tvrdila da su otpušteni radnici bili na faktičkom radu odnosno da su radni odnos zasnovali bez prethodno raspisanog javnog oglasa, što je Upravni sud odbacio kao neistinito“, pojasnio je Ćulafić.

Prema njegovim riječima predsjednica Opštine Kolašin Željka Vuksanović, ni nakon dobijenih presuda nije postupila po istima, zbog čega je, kako je kazao, pokrenut novi postupak koji je u toku.
Predsjednik sindikalne organizacije kolašinskog Centra za kulturu Vesko Rakočević je pojasnio da se radnicima toga organa duguje deset plata i da je iz te ustanove otpušteno 26 radnika.

„Mi smo bili svjesni viška, ali smo takođe svjesni da se sve moglo odraditi na mnogo humaniji i normalniji način“, rekao je Rakočević.

Predsjednik Sindikata Uprave i pravosuđa, Nenad Rakočević, pozvao je državu da reaguje kako bi se „agonija“ otpuštenih radnika opštine Kolašin zaustavila, napominjući da se sa istim problemom bore i zaposleni u Opštini Rožaje.

„Ako, kako kažu, postoji višak radnika procedura nalaže da se pokuša obezbijediti drugo radno mjesto, a ako to nije moguće, rješenje je kvalitetan socijalni program. Nije u redu da neko ko je uzrokovao višak radnika ne odgovara, a da su radnici jedini koji trpe posljedice takve neodgovornosti“, ocijenio je Rakočević.

Generalni sekretar SSCG Duško Zarubica vjeruje da je problem odavno mogao da bude prevaziđen, ali, kako je kazao, poslodavac nije pokazao dobru volju.

„Naišli smo na zid i nerazumijevanje, pa su zbog toga zasposleni bili primorani da svoja prava traže kroz štrajk, ali su i tada pokazali profesionalizam i nisu dopustili da nijedan građanin Kolašina ostane uskraćen za usluge koje im pruža lokalna samouprava“, istakao je Zarubica.

Na pitanje novinara šta se dešava sa pregovorima SSCG i Vlade kada je u pitanju regulisanje minulog rada, Zarubica je rekao da je Ministarstvo finansija prihvatilo predlog, koji će ići Skupštini po hitnom postupku za izmjene Zakona o zaradama u javnom sektoru.

„To znači da će se da će se član 48a, usvojen u decembru prošle godine preformulisati, i da će se minuli rad obračunavati kao što je to bilo i prije. Obračunavaće se za 2017, 2018. godinu a nadamo se i sve buduće godine. Do deset godina – 0,5 odsto, od deset do 20 godina 0,75 odsto i preko 20 jedan odsto “, pojasnio je Zarubica.

Portal Analitika