Naučnici univerziteta u Amsterdamu otkrili su u dijamantima iz Bocvane inkluzije stare više milijardi godina, a njihovu pažnju je posebno privukao kamen u čijoj su unutrašnjosti otkrivene silikatne čestice stare 2,3 milijarde godina, a na spoljašnjoj ivici kristal granata star oko 250 miliona godina. To je dijamant s najdužim periodom formiranja ikada pronađenom.
Dok trgovci dragim kamenjem inkluzije u dijamantu vide kao nedostatak, za geologe su one vrlo dragocjene i uzbudljive, objašnjava profesor univerziteta Garet Dejvis.
One im omogućavaju da datiraju pojedine slojeve dijamanata i, samim tim, izvedu zaključke o geološkim promjenama tokom nastanka minerala od ugljenika.
Naučnici su analizirali ukupno 16 dijamanata iz rudnika u Orapi i Letlhakaneu, koji su međusobno udaljeni oko 40 kilometara. Iako su blizu, njihovi dijamanti se veoma razlikuju po sastavu i dužini perioda nastajanja.
Drago kamenje iz Orape sadržalo je inkluzije stare od 400 miliona do 1,4 milijarde godina, dok su u dijamantima iz Letlhakanea otkrivene čestice materijala stare od 700 miliona do 2,5 milijardi godina.
Foto: Vrije Universiteit Amsterdam