Poslanici - njih 42 - u zgradu su ušli oko 11:20 časova, pošto je provjereno da je dojava o navodno podmetnutoj bombi u parlamentu bila lažna.
Istovremeno, ispred zgrade parlamenta okupio se oko 300 pristalica Demokratskog fronta među kojima su i funkcioneri Predrag Bulatović, Slaven Radunović i Branko Radulović.
Kako je rekao predsjednik Skupštine, Ivan Brajović, glavna tačka današnje sjednice je skidanje imuniteta poslanicima DF. Prvi put će se razmatrati ovakav zahtjev SDT-a "za odobrenje za krivično gonjenje Mandića i Kneževića". Ako im poslanički imunitet bude skinut, njima je određen pritvor.
Podsjećamo, zahtjev za današnju sjednicu potpisalo je 28 poslanika, nakon što je Administrativni odbor u ponedjeljak jednoglasno dao odobrenje za krivično gonjenje i određivanje pritvora protiv Mandića i Kneževića, a na zahtjev Specijalnog državnog tužilaštva.
Predsjednik Odbora, Ljuiđ Škrelja i danas je ponovio da je zahtjev za odobrenje za krivično gonjenje i određivanje pritvora protiv Mandića i Kneževića dostavljen Skupštini 10. februara.
Mandić i Knežević sumnjiče se za krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i pripremanje djela protiv ustavnog uređenja i bezbjednosti Crne Gore, izvršenog putem podstrekivanja, sa ciljem vršenja krivičnih djela terorizma i drugih krivičnih djela.
- Postoji osnovana sumnja da su Mandić i Knežević počinili krivična djela koja im se stavljaju na teret, jer su postali članovi kriminalne organizacije koju su 2016. godine osnovali Eduard Širokov i Vladimir Popov, sa ciljem vršenja krivičnih djela terorizma i drugih krivičnih djela. Mandić i Knežević su prihvatili da postupaju po nalozima organizatora kriminalne organizacije, da organizuju protestne skupove koji će biti iskorišćeni za napade na Skupštinu od članova kriminalne organizacije, a za koje bi prethodno bilo obezbijeđeno oružje - stoji u zahtjevu Glavnog specijalnog tužioca.
Prema kriminalnom planu navedenom u ovom dokumentu, dogovoreno je da Mandić i Knežević organizuju protestni skup u 20 sati na dan parlamentarnih izbora 16. oktobra, i da nakon političkih govora, u 23 sata, sa članovima kriminalne organizacije koji su prisutvovali mitingu, probiju kordon policije i nasilno uđu u prostorije gdje bi proglasili izbornu pobjedu DF-a. Nakon toga, trebalo je da uhapse tadašnjeg predsjednika Vlade Mila Đukanovića.
- Istim planom je bilo predviđeno da drugi članovi kriminalne organizacije preuzmu oružje koje bi se dopremilo u Podgoricu, da sa njim na protestima izazovu sukobe sa policijom i da, nakon ulaska u Skupštinu, obezbjeđuju da službenici Uprave policije ne uđu u parlament radi uspostavljanja reda, već odbiju, uz upotrebu oružja, svaki ulazak policije u Skupštinu – podsjetio je Škrelja citirajući zahtjev Glavnog specijalnog tužioca.
Šef poslaničkog kluba DPS-a i potpredsjednik Skupštine Branimir Gvozdenović istakao je kako "ni jedan poslanik nema neku vrstu očekivanja o ličnom imunitetu", naročito kada se radi o navedenim sumnjama.
- Stalo nam je da se istina dokaže. Niko, pa ni Skupština nema pravo da to zaustavi. DPS će zato podržati skidanje imuniteta - zaključio je on.
I Brajović smatra da poslanici treba da pokažu veliku odgovornost prema riječima koje izgovaraju.
Vujica Lazović, šef poslaničkog kluba Socijaldemokrata, osvrnuo se na opozocione kolege koje su deklarativno za NATO, ali podržavaju stavove onih koji su protiv Sjevernoatlantske alijanse.
- Ako su iskreno za to da Crna Gora pristupi savezu najdemokratskijih i najrazvijenih zemalja svijeta, da promisle svoj stav - dodao je on.
Smatra da o odluci skidanja imuniteta "ne treba praviti dramu", te da "rad SDT treba cijeniti i poštovati čak i kada su na udaru kolege poslanici, jer je to predstavlja poštovanje pravne države".
- Ustalom imamo opozoicju koja kaže da neće prestati sa bojkotom dok se stvari ne istjeraju na čistinu - dodao je on te naveo kako današnje ponašanje opozicije predstavlja nepoštovanje pravne države i njenih institucija.
Lazović je u ime kluba SD rekao da će podržati skidanju imuniteta.
Andrija Popović iz Liberalne partije podsjetio je kako je SDT izabran većinom glasova poslanika, ali ne samo pozicije, već i opozicije.
- Poslanicima Mandiću, Kneževiću i Radunoviću već je jednom skidan imunitet zbog događanja u oktobru 2015. godine. U međuvremenu se nije dogodilo ništa, a oni su dobili novi imunitet sa novim sazivom skupštine - naveo je on.
Popović je dodao kako će Liberali zatražiti smjenu VDT i SDT upravo zbog ovakvih događaja, te naveo da će glasati za ukidanje imuniteta Mandiću i Kneževiću zbog daljeg krivičnog gonjenja.
- Nameće se pitanje kako to da je traženo skidanje imuniteta samo poslanicima i poslanicama, a ne i ostalim državnim funkcionerima - upitao je on na kraju.
Svih 42 poslanika glasali su za skidanje imuniteta, te pokretanje krivične istrage i pritvaranje.
- Skupština jeste i mora biti mjesto razgovora. Kao što znate, poziv za Sjednicu je i ovog puta upućen svim poslanicima. Žao mi je što su građani ostali uskraćeni za stavove opozicije. Uvjeren sam da moramo dati podrškku i vjerovati institucijama sistema, naročito tužilaštva i sudstva - naveo je Brajović na kraju, te izrazio očekivanja da će sudski proces protiv Mandića i Kneževića vrlo brzo biti završen.