Politika

Vučić učestvovao u stvaranju SNS-a, radikali prihvatili da su Srbi manjina

Predsjednik Srpskog nacionalnog savjeta, Momčilo Vuksanović, obmanuo je crnogorsku javnost tvrdnjom da aktuelni premijer Srbije Aleksandar Vučić nije učestvovao u formiranju manjinskog savjeta Srba u Crnoj Gori, kao i da Srpska radikalna stranka Vojislava Šešelja, kojoj je tada pripadao Vučić, nije usvojila deklaraciju kojom su Srbi u Crnoj Gori označeni kao manjina, piše današnja Pobjeda.
Vučić učestvovao u stvaranju SNS-a, radikali prihvatili da su Srbi manjina
Portal AnalitikaIzvor

U zvaničnom saopštenju Srpske radikalne stranke, koju je ta partija objavila na svom sajtu 2. februra 2007. godine, navodi se da su SRS i njena podružnica u Crnoj Gori Stranka srpskih radikala na svom ključnom partijskom organu usvojile dokument kojim su Srbi označeni kao manjina.

- Stranka srpskih radikala i Srpska radikalna stranka su 2. februara 2007. godine, na Centralnoj otadžbinskoj upravi, usvojile Deklaraciju o pravima Srba u Crnoj Gori, čiji je autor prof. dr Vojislav Šešelj. U skladu sa ovom deklaracijom, Stranka srpskih radikala je učestvovala u formiranju Srpskog nacionalnog savjeta i njegovom daljem radu - navodi se u saopštenju Srpske radikalne stranke od 2. februara 2007. godine, koje Pobjeda objavljuje.

Time je u potpunosti demantovana tvrdnja Momčila Vuksanovića, predsjednika SNS-a koji je u izjavi za Pobjedu rekao da ni Vučić, ni Srpska radikalna stranka nemaju veze sa formiranjem srpskog manjinskog savjeta niti sa Deklaracijom o pravima Srba, koja predviđa manjinski status za Srbe. Informaciju da su SRS i Vučić učestvovali u formiranju manjinskog savjeta Srba objavio je portal Princip.

Da su Vučić, kao generalni sekretar SRS, i Tomislav Nikolić, kao zamjenik predsjednika Šešeljeve stranke, učestvovali u formiranju SNS-a - potvrdio je i bivši kandidat za predsjednika Savjeta Dobrilo Dedeić. Inače, Aleksandar Vučić je sve do oktobra 2008. godine bio istaknuti član Srpske radikalne stranke i obavljao funkciju generalnog sekretara partije, što znači da je godinu ranije bio vrlo uključen u pisanje Deklaracije o pravima Srba u Crnoj Gori.

Vuksanović je bio član delegacije Demokratskog fronta, koja je 5. decembra prošle godine razgovarala sa Vučićem. Zajedničkim sastankom kod Vučića zakopane su ratne sjekire između Nove srpske demokratije i Vuksanovića, koga su optuživali da je Srbe u Crnoj Gori proizveo u manjinski narod iako su 2013. godine prihvatili da učestvuju u radu Savjeta. Vučić je tada rekao da će Srbija uvijek da bude uz srpski narod, za očuvanje njegovog nacionalnog identiteta i van granica Srbije, i da će koliko može, u skladu sa svojim skromnim mogućnostima, da pomogne srpske ustanove kulture u Crnoj Gori, navodi se u saopštenju Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima.

U delegaciji Srba iz Crne Gore su bili i Milan Knežević, predsjednik Narodne demokratske partije, Blažo Papović ispred Matice srpske, Momčilo Vuksanović ispred Srpskog nacionalnog savjeta, Budimir Aleksić ispred Instituta za srpsku kulturu i Simonida Kordić iz Nove srpske demokratije.

Opširnije u Pobjedi...

Portal Analitika