Zanimljivosti

Danas je Dan mrmota!

Svakog 2. februara veliki broj ljudi posjećuje Goblesrs Nob u Panksatoniju (Pensilvanija) kako bi posmatrala izlazak mrmota iz jazbine. Već znate: ako vidi svoju senku, zima će trajati još šest nedjelja. Međutim, ako je ne bude ugledao, proljeće samo što nije.
Danas je Dan mrmota!
Portal AnalitikaIzvor

Istina je da mrmoti nisu nikakvi meteorolozi  a Panksatoni Fil, kakvo ime tradicionalno nosi ovaj primjerak, pogodi prognozu u samo 39 odsto slučajeva. Kako je onda ta čudna tradicija uopšte nastala? 

Naime, kalendarski smo tačno na pola puta između zimske kratkodnevice i proljećne ravnodnevice, a pagani su taj period slavili festivalom svjetlosti kojim su prizivali dolazak proljeća. Srednjevjekovni hrišćani su modifikovali festival i dijelili svijeće međusobno, a u ovom periodu obilježavali su 40 dana poslije Božića i kraj perioda u kom je po jevrejskoj tradiciji majka (u ovom slučaju Bogorodica) nečista nakon porođaja. Njoj je poslije ovog perioda ponovo dozvoljen ulazak u hram, pa se 2. februar (u pravoslavnoj tradiciji koja se zasniva na upotrebi julijanskog kalendara, riječ je o Sretenju, koje se obilježava 15. februara) smatra danom kad je mladi Isus prvi put ušao u hram. 

Uz sve to, Evropljani su pratili šemu hibernacije životinja, kako bi predviđali vrijeme. Neki su pratili ponašanje medvjeda (što je slučaj i u Srbiji, gde se 15. februara čeka izlazak mečke Božane), neki jazavaca (Englezi), a neki mrmota. 

Njemci, koji su posmatrali izlazak jazavaca iz zimskog sna, doneli su običaj ove vremenske prognoze u SAD, a pensilvanijski potomci Holanđana zamijenili su ih mrmotima, vjerovatno zato što su te životinje bile vrlo rasprostranjene na ovom području. 

Praćenje izlaska mrmota Panksatoni Fila postalo je društveni događaj 1887. i od tada su mnogi pronašli svoje maskote za dočekivanje proljeća. 

Međutim, ono što je Dan mrmota učinilo svjetski popularim je istoimeni film sa Bilom Marejem u glavnoj ulozi:

Portal Analitika