Abiznis

Mugoša: U 2016. naplaćeno 935,4 miliona bruto poreza

Poreska uprava intenzivno se bavi upravljanjem poreskim dugom i usmjerila je sve dostupne resurse na naplatu potraživanja kod obveznika kod kojih postoji šansa za naplatu, sa čime će nastaviti i ove godine, saopštio je za agenciju Mina-business njen direktor Miomir M. Mugoša.
Mugoša: U 2016. naplaćeno 935,4 miliona bruto poreza
Portal AnalitikaIzvor

On je kazao da će pristup praćenju regularnosti poslovanja koji su ustanovili tokom prošle godine, a koji je podrazumijevao neselektivno postupanje poreskih inspektora i nultu stopu tolerancije na sivu ekonomiju, ali i intenzivno komuniciranje sa obveznicima i asocijacijama privrednika, nastaviti i ove godine.

- Ovakvo postupanje PU pozitivno su ocijenile Privredna komora i Unija poslodavaca Crne Gore, s kojima ćemo nastaviti da jačamo saradnju, osluškujući na taj način potrebe poreskih obveznika, ali i kanališući važne informacije o njihovim pravima i obavezama sa aspekta poreske legislative - rekao je on.

Mugoša je, govoreći o ukupnoj bruto naplati, kazao da je ona na kraju prošle godine iznosila 935,4 miliona eura, što je čak 44 miliona eura više nego 2015, odnosno 23 miliona eura iznad plana za cijelu prošlu godinu.

Kada je riječ o problemu naplate poreskog duga, kazao je da se intenzivno bave pitanjem upravljanja poreskim dugom, prateći pri tom smjernice Državne revizorske institucije (DRI) i međunarodnih eksperata za javne finansije. On je dodao da će primjenu uspostavljenih mjera i u narednom periodu, primjenjujući čak i onu nepopularnu - iniciranja stečajnog postupka kod obveznika kod kojih su već iscrpljeni svi ostali instrumenti, a usvajanjem Zakona o reprogramu poreskog duga obveznicima će biti omogućeno plaćanje obaveza na do 60 mjesečnih rata, čime planiramo obezbijediti jedan dio potraživanja.

- Svakako da u sistemu PU postoje i potraživanja koja pripadaju obveznicima koji već godinama ne obavljaju djelatnost i koji su likvidirani, zbog čega ne postoji gotovo nikakva mogućnost njihove naplate. Takva potraživanja bi, prema preporukama DRI i najboljom međunarodnom praksom, trebalo otpisati ili izdvojiti u posebnu evidenciju, po sticanju zakonskih preduslova - objasnio je Mugoša.

On je najavio da će u ovoj godini nastaviti započete aktivnosti, a koje podrazumijevaju selekciju obveznika za kontrolu na osnovu efikasne analize rizika i prepoznavanja djelatnosti kod kojih postoji veći stepen rizika za izbjegavanje poreskih obaveza.

Kada su u pitanju pregovori o ulasku u Evropsku uniju, Poglavlje 16 posvećeno je oporezivanju. PU, uz Ministarstvo finansija, direktno je zadužena za praćenje harmonizacije poreske legislative u Crnoj Gori sa pravnom tekovinom EU u toj oblasti, kao i za realizacije aktivnosti na ispunjavanju uslova za zatvaranje pregovora u tom poglavlju.

- Crnogorsko poresko zakonodavstvo je u najvećoj mjeri usklađeno sa pravnom tekovinom EU, a potpuna usklađenost biće obezbijeđena do momenta pristupanja. Do momenta pristupanja u okviru PU biće izmijenjena i organizaciona struktura, s ciljem osnivanja Centralne kancelarije za vezu, koja će biti nadležna za razmjenu informacija i upotrebu VIES sistema unutar EU, a informacioni sistem PU biće spreman za međupovezanost i međuoperativnost sistema poreskih uprava EU – zaključio je Mugoša.

Izvor: Agencija Mina-business

Portal Analitika