Društvo

MEDENICA: Ne smanjivati plate sudijama osnovnih sudova

Zarade sudija osnovnih sudova ne bi trebalo smanjivati za osam odsto kako je to predviđeno Vladinim mjerama, jer oni podnose najveći teret, ocijenila je predsjednica Vrhovnog suda, Vesna Medenica.
MEDENICA:  Ne smanjivati plate sudijama osnovnih sudova
Portal AnalitikaIzvor

Ona je kazala da Evropska povelja o sudijama, vidi visoku i stabilnu platu kao garant zaštite sudija od bilo kojeg vida koruptivnosti. Nadalje, sudijske plate, kako tvrdi, ne smiju biti umanjivane kroz mjere Vlade i njihovu fiskalnu politiku, radi održivosti i fiskalne konsolidacije budžeta.

Medenica je rekla, da nije, svjesna primanja ostalih korisnika budžeta pogotovo državnih službenika i administacije, "digla" glas protiv Vladinih mjera zbog smanjena plata sudijama u sudovima viših istanci računajući i Vrhovni.

"Ali jesam problematizovala smanjene zarada sudijama osnovnih sudova jer će oni smanjenjem za osam odsto, primati mnogo manje nego po starom zakonu. Tu kategoriju sudija, koji podnose najveći teret, treba izdvojiji iz Vladinih mjera", kazala je Medenica u intervjuu agenciji Mina.

Ona je ocijenila da svakodnevno postoji permanentna politizacija postupka u vezi sa događajem oko stvaranja kriminalne organizacije u svrhu terorističkog djelovanja u pokušaju.

"Ako je tako onda je normalno zaključiti da će sve dalje što se u procesu bude dešavalo, imati pažnju javnosti, a s obzirom na različite komentare viđenja postavke cijelog događaja, iskazuje se realna opasnost svojevrsnog pritiska na sami dalji tok sudskih procedura, ukoliko do njih dodje. To bi sve moglo uticati na odlučivanje sudije u koliklo dođe do podizanja optužnice, jer on tada sebe vidi, da je ključ svega", smatra Medenica.

Ona je kazala da će sudije u eventualnom procesu donijeti sudsku odluku a kakvu će ona imati refleksiju na sve što će se događalo, ostaje da se vidi.

"Ono što je do sada bila praksa je da se tako interesantna suđenje znaju izmjestiti iz sudnice na ulicu što želim spriječiti i omogućiti građanima da i oni budu u sudnici. Postaraću se da suđenje povodom tih optužbi ukoliko do njih dođe, budu direktno prenošena", kazala je ona.

Medenica je rekla da bi pozicija kamera u sudnici onemogućila, da se održi procesna disciplina i da se zaštite sve stranke u postupku jer nemaju adekvatne sudnice i obezbjeđenje koje bi moglo sa svim tim izazovima da se nosi.

"Sadržina sudskog postupka treba da ide u javnost, da bi se olakšalo prihvatanje sudske odluke. Ako svi građani budu upoznati izvorno sa načinom kako se dokazi prezentuju i njihovom sadržinom onda će i laička javnost moći da spozna razlog sudske odluke", kazala je Medenica.

Ona je objasnila da će razlozi biti javno objavljeni i da će mimo toga zahtijevati od sudije da, ukoliko postupak i optuženja budu nastavljeni, da odluke imaju i poseban sažetak.

"Sažetak prema širokoj javnosti sa jezikom koji nije pravnički nego lako razumljiv kako bi se znalo kojim se razlozima poveo sudija da donese takvu odluku", rekla je Medenica.

Svaki građanin, kako je navela, može osjetiti da postoji očigledan pritisak javnosti na sudije, ali da je to, kako je kazala, u dubokoj intimi svakog sudije kao profesionalca.

Medenica je rekla da se ne smije dozvoliti da, ako je predmet pred drugostepnim sudom na odlučivanje, da se uoči sjednice vijeća "danima piše i crta se buduća odluka".

"Vrlo teško se sudije nose sa time. Prvo razmišljaju ne o sigurnosti svog posla jer on će donijeti zakonitu i pravičnu odluku, nego sigurnost svoje djece i familije", kazala je Medenica.

Ona je rekla da su se sudije do sada odupirali svim pritiscima ali da se dešava da traže izuzeće u određenim predmetima.

"Dio stranaka koji je nezadovoljan zna da podnese krivičnu prijavu protiv sudije što je odmah razlog za njegovo izuzeće u daljem postupanju", navela je Medenica.

Ona je navela da sada generalno ne bi mogla reći kakva je bila 2016. kao sudijska godina u odnosu na prošlu jer se u decembru najviše predmeta završava.

Ove godine u odnosu na prethodnu, odmjer priliva predmeta isti, ali je veći priliv parničnih i novih tužbi.

"Kao što su tužbe zaposlenih što poslodavac nije omogućio radnicima korišćenje pauze od pola sata za dnevni odmor i druge tužbe. Generalno to je na nivou od 150 do 160 hiljada predmeta koliko je svake godine u crnogorskim sudovima", rekla je Medenica.

Ona je objasnila da se efikasnost svakog suda mjeri po procentu završenih predmeta u odnosu na priliv, navodeći da bi ove godine trebalo da bude završeno više od 90 odsto od ukupnog priliva, odnosno do 75 odstp svih predmeta u radu, što je na nivou prošle godine.

Medenica je kazala da na sjeveru u kvanitetu i kvalitetu efikasnosti i efektivnosti prednjači osnovni sud u Rožajama.

"To je sud sa garniturom sudija, na čelu sa predsjednikom, koji je ogledni primjer kako treba svaki osnovni sud u Crnoj Gori da funkcioniše, da primjenjuje zakon i održava procesnu disciplinu i komunicira sa strankama«, navela je Medenica.

Prema njenim riječima, dobar primjer je i Viši sud i Bijelom Polju koji završi sve predmete.

"Podgorički Viši sud ove godine postigao je značajne rezultate u rješavanju građanskih predmeta u drugom stepenu. Zaprimi se više od osam hiljada građanskih predmeta koji se moraju kroz drugostepeni postupak završiti pred višim sudom. Do kraja mjeseca završeno je oko sedam hiljada", navela je Medenica.

Ona je kazala da pojedini sudovi završavaju od 95 odsto pa do više od 120 odsto predmeta od priliva, kao što su Osnovni sud u Ulcinju, Apelacioni, Upravni, Vrhovni sud. (Mina)

Portal Analitika