U saopštenju Mitropolije crnogorsko-primorske sa skupa ove vjerske organizacije u Baru u više navrata su naglasili da su zadovoljni svojom misijom u Crnoj Gori, a Radović je, kako je navedeno, konstatovao i da se „uspješno nastavlja i duhovna obnova u Mitropoliji i ostalim eparhijama crkve na prostoru Crne Gore“.
Misija
- Crkve, uostalom kao i bilo koje druge organizacije, nema bez misije. Pravoslavna crkva smatra da je problem njenog misionarstva u tome što je „žetva velika, a poslenika je malo“, te ne čudi da Amfilohije Radović, u društvu koje ide ka klerikalizmu, smatra svoju misiju uspješnom – kazao je Zenović za Pobjedu.
Ukazujući na sva značenja pojma misija u crkvi, naš sagovornik ističe sabornost kao osnovnu karakteristiku pravoslavne crkve i dodaje da nije siguran koliko je „ova značajna vjerska organizacija ostvarila svoju zavjetovanu misiju“. Komentarišući navode iz saopštenja kako je na više od 40 mjesta pri parohijama, crkvenim opštinama i duhovnim centrima skoro 1.500 djece – polaznika pravoslavne vjeronauke, zbog čega je Amfilohije Radović zatražio uvođenje vjeronauke u škole, Zenović ističe da ne treba zaboraviti da je na našim prostorima crkva dugo bila rasadnik pismenosti i kulturnog stvaralaštva, ali da vjeronauci nije mjesto u školama.
- Vjeronauk koji vjerske organizacije samostalno omogućavaju svojim sljedbenicima nije problematičan. Međutim, vjeronauci nije mjesto u školama. Religije i civilizacije se mogu istraživati i izučavati u okviru drugih predmeta ili u okviru jedinstvenog predmeta koji bi ovim pitanjima pristupao sa kritičke i kulturno-istorijske perspektive. Crna Gora je građanska i multikulturna država, svaki pokušaj uvođenja vjeronauke bio bi nazadan u odnosu na dosegnutu građansku zrelost ovog društva koja ni sada nije zavidna – smatra Zenović. Našeg sagovornika ne čude navodi Srpske crkve o „hiljadama i hiljadama novokrštenih tokom ove godine“, te povećanju broja novorukopoloženih đakona i sveštenika i zamonašenih monaha i monahinja.
Vjernici
- Crnogorsko društvo je poniženo, osiromašeno i korumpirano pošastima tranzicije, modernizacijski tokovi ukidaju plemenske i porodične vidove razumijevanja života, te negdje ne iznenađuje potreba da se ljudska egzistencija osmisli iznova, da joj se da duhovna vertikala i viši smisao. Brojnost novorukopoloženog sveštenstva ukazuje na društvenu vrednosnu ljestvicu gdje crkva ponovo zauzima važno mjesto. Novokršteni, pak, ne odlučuju o svojoj religioznosti, ona im je data. Međutim, mnogo što u kulturi je dato i već uobličeno tradicijom. U tom procesu je važno da crkva i društvo ne prave nikakav oblik prinude, te da država garantuje svoju neutralnost i sankcioniše svaki vid diskriminacije ateista, agnostika i pripadnika manjinskih konfesija – naglasio je Zenović.
On podsjeća na Marksa koji je za religiju rekao da je opijum za narod, ali i na ono, kako je kazao, što se tom citatu nikada ne dodaje, a to je da je religija i „bolni uzdah poniženih i uvrijeđenih“. - Pitanje, koje me kao društvenog istraživača ali i vjernika zanima je mogu li vjerske organizacije, pa tako i SPC kao najbrojnija u Crnoj Gori, učiniti više za „bolni uzdah poniženih i uvrijeđenih“ – dodaje on. Srpsko sveštenstvo sa skupa u Baru je izrazilo zadovoljstvo i obnovom i izgradnjom hramova i manastira u Crnoj Gori, a na naše pitanje da li smatra da je država, svojim nečinjenjem, podrška SPC-u na ovom polju, Zenović kaže da je uloga države u multikulturalnom postkonfliktnom društvu - gdje su vjerske organizacije učinile malo po pitanju sabornosti i tolerancije - složenija.
- U takvom kontekstu gradnja bogomolja mora podlijegati društvenom konsenzusu lokalnih zajednica. Neki hramovi i manastiri u Crnoj Gori su od velikog kulturno-istorijskog značaja te njihova obnova zahtijeva mišljenje konzervatorske struke, institucija kulture, ali i šire javnosti. U tom domenu, nečinjenje države možemo tumačiti kao otvorenu podršku SPC-u – ocijenio je Zenović.
Lakše do međunarodnog nego do suvereniteta na svojoj „zemlji“
Predrag Zenović ne očekuje da će inicijativa Crnogorskog pokreta, koji je organizovao potpisivanje peticije za uklanjanje limenog objekta sa Rumije, nazvanog crkvom, dati rezultata, odnosno ne vjeruje da će taj objekat biti uklonjen. - Izgleda da je država Crna Gora međunarodni suverenitet stekla lakše nego suverenitet na svojoj „zemlji“. Građani su, dajući vjerski legitimitet SPC, inhibirali politički legitimitet države, tačnije njene vlasti da štiti ustavno-pravni poredak. Multikulturna društva imaju osjetljiviju kulturu sjećanja nego druga. Naći mjesta, simbole i svetkovine sabornosti i ekumenizma zahtijeva povjerenje, vrijeme i generacijama prenošenu tradiciju. I taj se vrednosni poredak, jednako kao i onaj pravni, urušava onda kada nema dovoljno sljedbenika koji su spremni da ga brane – istakao je Zenović.
Pobjeda