Abiznis

Vlada ostaje privržena poštovanju zakona i u slučaju bivših radnika KAP-a

Stav Vlade Crne Gore u vezi sa pitanjem Zakona o izmirenju obaveza prema radnicima Kombinata aluminijuma Podgorica (KAP) koji su, usljed stečaja preduzeća, ostvarili pravo na penziju jeste da Vlada ostaje privržena vladavini prava i poštovanju zakona, zaključeno je na sastanku koji je potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i finansijski sistem Milutin Simović održao danas sa ministrima ekonomije i rada i socijalnog staranja, Dragicom Sekulić i Kemalom Purišićem.
Vlada ostaje privržena poštovanju zakona i u slučaju bivših radnika KAP-a
Ana Popović
Ana PopovićAutorka
Portal AnalitikaIzvor

„Da bi ovaj Zakon bio realizovan, a utvrđeno je da je on nesprovodiv, još jednom pozivamo poslanike, posebno predlagače Zakona, da uzmu aktivno učešće u radu i u što hitnijem roku stave ovaj Zakon na dnevni red Skupštine Crne Gore“, poručeno je sa sastanka.

Na sastanku je konstatovano da je tema i dalje aktuelna i da se njome Vlada bavila duže vremena u prethodnom periodu. Ovom prilikom su ponovo analizirani svi dokumenti, uključujući Zakon i Zaključke prethodne Vlade.

Kao potvrda ispravnosti zaključaka prethodne Vlade je i presuda Osnovnog suda u Podgorici od 18. novembra ove godine, prema kojoj je tužbeni zahtjev bivšeg radnika KAP-a, koji se nalazio na spisku svih radnika, odbijen.

Podsjećamo da su, po uvođenju stečaja u KAP, radnici imali tri opcije, i to: da ostvare pravo na penziju, da uzmu otpremnine ili da zasnuju radni odnos kod novog poslodavaca. Socijalnim programom je definisano da radnici koji ostvare pravo na penziju, kao i radnici koji zasnuju radni odnos kod novog poslodavaca, nemaju pravo na otpremnine. To pravo je pripadalo onima koji su u procesu stečaja ostali bez posla.
Podsjećamo i da je Vlada Crne Gore platila 2,2 miliona eura kako bi se povezao radni staž onima koji su stekli uslov za penziju.

Nakon toga, Skupština usvaja Zakon o izmirenju obaveza prema radnicima KAP-a koji su, usljed stečaja preduzeća, ostvarili pravo na penziju, za koji se Vlada Crne Gore odmah odredila da je nesprovodiv i diskriminatorski. Nesprovodiv jer se poziva na Socijalni program po kome, kako je već objašnjeno, radnici koji su ostvarili pravo na penziju nemaju pravo na otpremnine.

Diskriminatorski jer je činjenica da radnici, zaposleni u privrednim društvima u kojima im je, usljed stečaja, prestao radni odnos, a ispunili su uslove za starosnu penziju nakon prestanka radnog odnosa usljed stečaja, nijesu dobili otpremninu, zbog čega pravo koje se zaposlenima KAP-a navedenim zakonom daje u odnosu na druge zaposlene, predstavlja negativnu diskriminaciju.

Vlada je u više navrata zauzimala stav po ovom pitanju, upućujući Skupštini Zaključke kojima je pozvala parlament da Zakon izmijeni na način da bude sprovodiv i nediskriminatorski.

Podsjećamo da je Vlada preporučila Skupštini da prilikom ponovnog razmatranja ovog zakonskog rješenja sagleda fiskalnu održivost primjene Zakona i, s tim u vezi, predloži održivo jednokratno rješenje koje neće ozbiljnije urušiti javne finansije države, kao i da sagleda održivost predloženih rješenja sa stanovišta njihove usaglašenosti s pravnim sistemom države i međunarodnih konvencija.

Portal Analitika