Abiznis

U Briselu održan XII godišnji sastanak ministara saobraćaja SEETO

Na poziv EU komesarke za saobraćaj, Violete Bulc, ministar saobraćaja i pomorstva Osman Nurković sa saradnicima, učestvovao je na XII godišnjem sastanku ministara saobracaja, koji se održavaju pod okriljem primjene Memoranduma za razvoj osnovne regionalne transportne mreže u Jugoistočnoj Evropi.
 U Briselu održan XII godišnji sastanak ministara saobraćaja SEETO
Portal AnalitikaIzvor

Fokus »XII godišnjeg sastanka ministara saobraćaja na razvoju indikativnog proširenja sveobuhvatne i glavne mreže za Zapadni Balkan«, bio je usmjeren na iznalaženju načina ostvarivanja saradnje u cilju poboljšanja bezbjednosti saobraćaja na putevima, što predstavlja pitanje od ključne važnosti kako za region Zapadnog Balkana, tako i za EU, ali i jednu od reformi u procesu povezivanja regiona Zapadnog Balkana, čije sprovođenje je dogovoreno u okviru Berlinskog procesa i Agende povezivanja zapadnobalkanske šestorke (WB6 Agenda) za 2015. godinu. 

Ministar Nurković je naglasio značaj infrastrukturnog povezivanja regiona. 

“Cilj nam je da se zemlje Zapadnog Balkana u periodu pristupanja EU kvalitetnije povežu i na taj način podstaknu ekonomski rast i razvoj, kako kroz podsticanje investicija, tako i kroz usklađivanje regulatornih reformi. Unapređenje povezanosti međusobno zemalja Zapadnog Balkana, i šire sa EU, predstavlja ključni faktor za povećanje konkurentnosti regiona i podsticaj za otvaranje novih radnih mjesta.-istakao je Nurković.

Ministar je naglasio da je bezbjednost saobraćaja visoko na listi prioriteta u novoj Vladi, te najavio izradu novog zakona o putevima u narednoj godini. 

Na kraju je izrazio posebno zadovoljstvo i zahvalnost Evropskoj komisiji na vrlo intezivnoj podrščci i zajedničkom radu u nekoliko prethodnih mjeseci, kako bi se stekli uslovi za inicijaciju Sporazuma o uspostavljanju saobraćajne zajednice za region Zapadnog Balkana, koji Crna Gora snažno podržava.

U uvodnom obraćanju, evropski komesar za saobraćaj Violeta Bulc, je pohvalila napore koji su uložile zemlje Zapadnog Balkana u cilju unapređenja bezbjednosti saobraćaja. Naglasila je da je regionalna i međususjedska saradnja bila ključna u realizaciji definisanih reformskih aktivnosti u oblasti saobraćaja i očekuje se dalje unapređenje u narednoj godini. Navodeći ključne ciljeve u narednoj godini, osvrnula se na značaj poboljšanja bezbjednosti saobraćaja, integrisanja strategija željezničkog saobraćaja, a posebno je istakla potpisivanje buduceg Sporazuma o saobraćajnoj zajednici. 

Komesar Han se u svom izlaganju osvrnuo na kontekst Sporazuma o saobraćajnoj zajednici, čije potpisivanje očekuje na samitu predsjednika vlada zapadno-balkanske šestorke u Rimu 2017. godine. Kako je Han istakao, potpisivanje sporazuma će obezbijediti značajnu korist za cijeli region, kako u oblasti saobraćaja, tako i u procesu EU integracija. U nastavku se osvrnuo na pojedine primjere saradnje zemalja regiona i između ostalog naveo primjer saradnje Crne Gore i Albanije u procesu osnivanja one stop shopa za teretni saobraćaj na graničnom prelazu Sukobin, kao primjer koji bi trebalo koristiti na cijeloj glavnoj mreži Zapadnog Balkana.

Susreti ministara saobraćaja su pružili dodatnu mogućnost da crnogorska delegacija predstavi saobraćajnu politiku, napredak u oblasti saobraćaja, kao i prioritete u oblasti saobraćaja.

Tokom boravka u Briselu, ministar Nurković je posjetio crnogorsku ambasadu gdje je sa ambasadorima Bojanom Šarkićem i Vladimirom Radulovićem razgovarao, dominatno, na temu pozicioniranja I integrisanja Crne Gore u oblasti saobraćaja , kao i o napretku naše države ka članstvu u Evropsku uniju.

Podsjećamo da je Memorandum o razumijevanju za razvoj osnovne regionalne transportne mreže u jugoistočnoj Evropi (SEETO Memorandum) potpisan u Luksemburgu, 11. juna u 2004. godine, od strane vlada Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Albanije, Srbije i Kosova, kao i od strane Evropske komisije, shodno tome Crna Gora je učesnica ovog programa i punopravni član, te na ovaj način aktivno učestvuje u regionalnoj saradnji, koja je kamen temeljac politike djelovanja Evropske Unije prema zemljama Zapadnog Balkana u oblasti saobraćaja. Njegovo dalje pozicioniranje omogućeno je i kroz primjenu Protokola IV o kopnenom saobraćaju u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između Evropskih zajednica i njihovih država članica, s jedne strane i Crne Gore, s druge strane.

Portal Analitika