- Očekujemo da će ovi podaci otkriti da kapetan Dragan nije bio nadležan za ova područja. Očekujem da će dostaviti dokumenta - kaže za Blic advokat Dragan Palibrk, koji učestvuje u odbrani Dragana Vasiljkovića.
On navodi da mu je u Hrvatskoj omogućeno da obilazi Vasiljkovića, da ima uvid u predmet, i da mu daje pravne savjete, ali ne i da ga brani u splitskom sudu.
Optužnica protiv Vasiljkovića ima tri tačke; da je tokom juna i jula 1991. tukao i maltretirao zarobljene hrvatske vojnike u Kninskoj tvrđavi, da je odgovoran za napad na Glinu 26. jula, kada je ubijen njemački novinar Egon Skoland i srušena crkva, i treća tačka da je u Bruškoj neutvrđenog dana u februaru 1993. učestvovao u mučenju i ubistvu dva neidentifikovana hrvatska vojnika.
Do sada je na suđenju u Splitu svjedočilo šest hrvatskih vojnika koji su bili zarobljeni u Kninskoj tverđavi. Jedan je tvrdio da ga je Vasiljković šutnuo. Ostali su svjedočili da su ih čuvari tukli, a da ih je Vasiljković pitao da li ih neko maltretira, a da oni nisu smjeli iz straha da mu kažu da su tučeni.
Za navodno ubistvo dva vojnika u Bruškoj postoji jedan svjedok, Srbin, koji je u istrazi ispričao da je bio prisutan kao pripadnik Vasiljkovićeve jedinice.
Vasiljković je na početku suđenja 20. septembra rekao da nije kriv i da je u zatvoru proveo 11 godina bez dokaza i bez presude.
Dragan Vasiljković je u ćeliji sa dvojicom oficira JNA, kapetanom bojnog broda Pavlom Pantićem, koji je bio zamjenik komandanta kasarne „Lora“, i generalom Borislavom Đukićem.
Pantića je Crna Gora izručila Hrvatskoj 20. aprila, a Đukića, koji je državljanin Srbije, 8. marta ove godine.
Izvor: Blic/V.Z.Cvijić
Foto: Reuters