Svijet

Širom SAD dijele se savjeti za liječenje post-izbornog stresa

Očistite frižider, krenite na manikir ili pedikir i klonite se društvenih medija - savjeti su za lečenje post-izbornog stresa.
Širom SAD dijele se savjeti za liječenje post-izbornog stresa
Portal AnalitikaIzvor

To su neki od savjeta koje kolumnisti, ali i neki drugi autori, nude ljudima suočenim sa onim što je jedan psiholog nazvao „izborni stresni poremećaj“, a što je doživjelo skok od kada je Donald Tramp osvojio predsjednički mandat.

I dok mnogi Amerikanci slave pobjedu republikanskog kandidata, neke pristalice Hilari Klinton okrenule su se društvenim medijima da bi izrazile bijes i razočarenje.

Magazin „Psihologija danas“ (Psychology Today) objavio je „Pet savjeta za rješavanje post-izbornog šoka i panike“, počevši sa onim da se „radi nešto produktivno“.

- Radite nešto što vam daje privremeni osjećaj da imate neku kontrolu, čak i ako je to čišćenje frižidera - napisala je kolumnistkinja Alis Bojz.

Nekoliko drugih sajtova podijelilo je slične savjete.

Magazin „Kosmopoliten“ ponudio je „14 efikasnih načina da se nosite sa postizbornom uznemirenošću“.

Jedan od načina je da se klonite društvenih medija. Drugi je da „vodite računa o sebi“, uz citiranje savjeta doktorke Dženifer Kodl, koja kaže da „ako vam treba manikir-pedikir, dan poslije izbora je pravo vrijeme“.

Elison Hauard, psihološkinja iz Vašingtona, kaže da su neki od njenih pacijenata mjesecima pričali o izborima, ali da, od kako su objavljeni rezultati, pokazuju više tuge, sjete i straha. U američkoj prijestonici je 93 odsto birača glasalo za Klintonovu.

- Nikada ranije nisam vidjela nešto slično - rekla je Hauardova, koja ističe da su takva stanja prirodna i nisu znak patologije mentalnog zdravlja.

Stiven Strosni, psiholog iz Vašingtonskog predgrađa, kaže da je u aprilu počeo da primjećuje skok stresa povezanog sa izborima, kada je i skovao termin „poremećaj izbornog stresa“. Simptomi uključuju zebnju, probleme u koncentraciji i nervozu sa ozlojeđenošću.

On procjenjuje da gotovo polovinu njegovih pacijenata čine pristalice Trampa. Prema njegovim riječima, broj pacijenata skočio je od 5. septembra, kada se izborna kampanja intenzivirala, i da je u tri dana poslije izbora imao četiri hitna slučaja kada su pacijenti zahtijevali hitnu seansu.

- Kladim se i da je potrošnja alkohola skočila protekle nedelje, kao i agresivna vožnja pod dejstvom alkohola - dodao je on, koji među takvima vidi pristalice oba predsjednička kandidata.

Izborna trka Trampa i Klintonove bila je posebno stresna jer su se oba kandidata u anketama pokazali kao neomiljeni, a i njihove kampanje su doprinijele stresu, kaže Strosni.

On je naveo primjer para koji je kod njega došao dva dana poslije izbora. Oboje su bili protiv Trampa, ali ih je njihov gnjev naveo da krivicu za Trampov uspjeh bacaju jedno na drugo.

- Centralni nervni sistem nije sposoban da razluči uzrok stresa, tako da ljudi nastoje da se „istresu“ na one koji su im najbliži - napominje Strosni.

Neke Trampove pristalice, od kojih mnoge nisu očekivale da njihov kandidat pobijedi, s obzirom da su ankete prednost davale Klintonovoj, našle su se na suprotnoj strani emotivnog spektra.

Neki su se uživjeli u pobjedu ostajući zalijepljeni za televizijske ekrane sve do ranih jutarnjih sati, organizujući žurke u barovima i zasipajući društvene mreže Trampovim slikama uz poruku: „Naš sljedeći predsjednik“.

Izvor i foto: Blic/Tanjug/Reuters

Portal Analitika