Svijet

"NOVINARSKO BEŠČAŠĆE": Kako je "Vašington post" izdao čovjeka koji im je donio Pulicera

"Edvard Snouden mora da odgovara za špijunažu, ili da se nagodi sa američkom vladom koja će biti blaga prema njemu."
"NOVINARSKO BEŠČAŠĆE": Kako je "Vašington post" izdao čovjeka koji im je donio Pulicera
Portal AnalitikaIzvor

Ovim stavom ugledni "Vašington post" upisao se u crnu knjigu novinarskog beščašća, smatra ugledni novinar Glen Grinvald u svom tekstu za “Intersept”,  koji je prvi intervjuisao Edvarda Snoudena i svijetu otkrio sve ilegalne radnje koje je vlada SAD radila širom svijeta.

Ugledni novinski listovi koji su prvi objavili Snoudenova otkrića su "Gardijan", "Njujork tajms", "Intersept" i "Vašington post". Od ta četiri, tri su zahtjevala od vlade SAD da dozvoli Snoudenu povratak u zemlju bez sudskog gonjenja. Pogađate koji list je zahtjevao suprotno? Da stvar bude gora, "Vašington post" je za svoje izvještavanje o Snoudenovim otkrićima dobio "sveti gral novinarstva" - Pulicerovu nagradu. "Vašington Post" je tako postao prvi list na svijetu koji se zalaže za sudsko gonjenje sopstvenog izvora! Grinvald smatra da je taj potez "izdajnički, kukavički i sramotan".

Amnesti internešnal: Oprostite Snoudenu!

Humanitarna organizacija koja se bori protiv najgnusnijih zločina na svijetu, "Amnesti internešnal", apelovala je na SAD da se dozovu pameti i oslobode Snoudena sudskog gonjenja.

"Vašington post" svojim potezom ugrožava ljudska prava, i to iznoseći argumente koji su netačni. PRISM je možda legalan u SAD, ali to Amerikancima ne daje pravo da špijuniraju ni jedan milimetar dalje od granica svoje zemlje. To je nezakonito", navodi “Amnesti”  .

Ugledni list iz američke prijestonice sada više ne smatra da je Snouden "otvorio svijetu oči", već tvrdi da je čuveni uzbunjivač kriv jer je otkrio podatke sistema za nadzor PRISM, koji je uprkos tome što otvoreno špijunira cijeli svijet (a vrlo vjerovatno i vas koji čitate ovaj tekst), po američkom zakonu - legalan. Ali (jedan mudar čovjek je davno rekao da ništa što kažete u rečenici prije "ali" nije važno), taj isti "Vašington post" je Pulicera dobio upravo izvještavajući o otkrićima da PRISM špijunira ljude, ne libeći se da iznese svoje kritike po tom pitanju. Štaviše, dio o špijunaži urednički bord "Posta" je posebno istakao u svojoj kandidaturi za prestižnu nagradu!

Inoslav Bešker je u “Jutarnjem listu”, pišući o ovom slučaju, istakao jednu pametnu stvar: "Vašington post" je ovim svojim potezom zaprijetio samom postojanju "zviždača" i njihovoj borbi za slobodu.

Činjenica je sljedeća: Snouden, Asanž i ostali ljudi koji su žrtvovali sve što imaju kako bi svijetu ukazali na nepravdu koja im se dešava ispred nosa zaslužuju svako divljenje. A urednički bord "Vašington posta"? Oni su sebi obezbjedili posebno mjesto u novinarskom paklu.

Blic.rs

 

Portal Analitika