Džonson je za BBC naveo da s pravom može da se postavi pitanje da li su ruske snage namjerno ciljale civile.
Dvadeset humanitaraca je stradalo, a 18 kamiona u konvoju je uništeno prošlog ponedjeljka.
Konvoj humanitarne pomoći probijao se do opkoljenog Alepa skoro cijelu sedmicu.
Sve informacije ukazuju na to da je napad izveden iz vazduha, dakle počinioci mogu da budu ili sirijski režim ili Rusija, a u oba slučaja odgovornim smatramo rusku vladu, rekao je ranije američki zvaničnik, Ben Rods.
SAD su kasnije objavile da su dva ruska vojna aviona učestvovala u napadu.
Rusija je negirala da je odgovorna, a okrivila je pobunjenike ili američki dron.
Džonson je naveo za BBC da je Rusija kriva za to što je rat u Siriji produžen i što je postao još gnusniji.
Specijalni izaslanik UN, Stafan de Mastura, napad na humanitarce ocijenio je sramnim.
Džonson je bio oštriji i naveo da napad na konvoj možda nije bio slučajan, odnosno da su humanitarci bili meta.
Ruski predsjednik Vladimir Putin ne samo da drži (sirijskom predsjedniku Bašaru el Asadu) revolver, on u nekim slučajevima zapravo puca iz tog revolvera, naveo je Džonson za BBC.
"Trebalo bi da vidimo da li je, ili ne, ciljanje izvršeno a da se znalo da su mete zapravo bili nedužni civili. To je ratni zločin", naveo je Džonson.
Ovi komentari su uslijedili nakon što je Alepo ponovo snažno bombardovan. Sirijska vlada navodi da je pokrenula ofanzivu kako bi preuzela oblasti koje pod svojom kontrolom drže pobunjenici.
Savjet bezbjednosti Ujedinjenih naroda trebalo bi da se sastane kako bi raspravljao o nedavnoj eskalaciji u sirijskom Alepu, a njegovo održavanje zatražile su Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija i Francuska. Podsjetimo, u jučerašnjim vazdušnim napadima na Alepo srušene su kuće i ubijeno najmanje 45 civila.
UN su objavile da su bombardovanja Alepa, koja su nastavljena tokom cijele nedjelje, ostavila bez vode više od dva miliona ljudi.
Foto: Reuters/Andrew Kelly; BBC