Abiznis

Konjević: Poreski dug na 60 rata, uslov uplata 10 odsto duga

Ministarstvo finansija pripremilo je Nacrt zakona o mjerama poreske politike koji podrazumijeva reprogam poreskog duga na 60 rata- uz uslov uplate 10 odsto duga, najavio je na presu ministar finansija Raško Konjević. Razlog je to što poreski dug do 27.jula 2016. godine iznosi oko 777 miliona eura. Od toga može da se naplati svega 236 miliona.
Konjević: Poreski dug na 60 rata, uslov uplata 10 odsto duga
Portal AnalitikaIzvor

“Nakon njegovog usvajanja, Ministarstvo finansija će objaviti javni oglas, kako bi svako imao prilku da se prijavi. Stimulans da se učestvuje je činjenica da zakon predviđa otpis kamata i troškova postupka u vezi sa glavnim dugom. Od 777 milion na kamate otpada oko 146 miliona. To je posljednja šansa da neredovne platiše potpišu sporazum sa državom“, kazao je Konjević na konferenciji za novinare u vladi. 

Zakon predviđa i minimalne rate.

„Kod fizičkih lica mimimalna rata je 50 eura, a za pravna lica koja imaju preko 50 zaposlenih ona iznosi hiljadu eura“, rekao je on.

On je objasnio i šta se dešava ako se kasni s ratama.

„Ukoliko kašnjenje bude veće od tri mjeseca, ugovor se raskida i vraća se iznos kamata na osnovni dio duga i pokrenuće se stečajni postupak“, kazao je Konjević.

On je nabrojao koje kompanije imaju najveći dug.

“Rudnik uglja AD Pljevlja ima dug od 15 miliona eura, zatim Montenegro airland 7 miliona, Vektra 4.7 miliona, Vektra jakić 3.8 miliona, zatim Plantaže, željeznička infrastruktura, prevoz.”, kazao je on.

S druge strane, zakon će podstaći i one koji su do sad redovno plaćali poreze, kompanije sa bijele liste.

„Nivo će se kretati u skladu s tim koliko je dozvoljeno a da ne predstavlja državnu pomoć. To znači da maksimalno može iznositi 200 hiljada eura. Ukupan zahvat stimulacije bio bi negdje oko sedam miliona eura“, rekao je Konjević. 

Ministar je objasnio da se reprogram može iskoristiit samo jednom, a ne što je postojeća praksa više puta, a da rješenja o reprogramu nisu poštovana.  Konjević je rekao i da slijedi javna rasprava o nacrtu zakona, koji su već  podržali poslodavci  Privredna komora i jedan dio akademske zajednice.

I.D.
Portal Analitika