Snaženje saradnje evropskih privrednih komora u cilju promocije ideja Centralno-evropske inicijative bila je glavna tema ovog sastanka koji je inicirao Sekretarijat CEI. Učesnici su iskazali spremnost da doprinesu
boljem povezivanju zemalja koje obuhvata Inicijativa, kako članica EU, tako i onih koji su u procesu pridruživanja. Intenziviranjem komorske saradnje zemalja članica CEI unapređuje se naš zajednički zadatak - poboljšanje ekonomskog razvoja naših zemalja, smatraju predstavnici komora na najvišem nivou.
Razmijenjene su informacije o stanju privreda zemalja učesnica, aktivnostima privrednih komora, te predstavljene nove usluge i planovi, kako bi se prenosom najboljih praksi mogle unapređivati djelatnosti i planirati zajedničke aktivnosti.
Ostvarenje ekonomskog rasta i napretka u članicama Inicijative zavisi od razvijenosti biznis zajednice, njenog prilagođavanja promjenama, što podrazumijeva snažne i dobro organizovane komore. Svjesni toga, predsjednici komora smatraju da je neophodno produbljivati saradnju i kroz ovaj oblik.
Nakon sastanka organizovani su susreti predsjednika komora sa oko dvadeset austrijskih privrednika koji imaju poslovnu saradnju sa ostalim zemljama članicama CEI. Predsjednik Mijušković je iskoristio ovu priliku da većem broju njih predstavi ekonomski ambijent u našoj zemlji, prognoze daljeg razvoja, kao i mogućnosti koje se nude kroz nove investicije, a govorio je i o aktuelnim projektima.
Podsjetimo, Centralno-evropska inicijativa (CEI) je najstarija i najveća regionalna organizacija u Centralnoj Evropi i ključna za supra regionalnu saradnju u oblasti ekonomije, nauke i održivog ekonomskog rasta. Nastala je 1989. godine kao rezultat saradnje četiri zemlje - Italije, Austrije, SFRJ i Mađarske. Osnov za formiranje
Centralnoevropske inicijative (CEI) je predstavljao sporazum ovih zemalja potpisan u Budimpešti, 11. novembra 1989. godine, kojim je ustanovljena platforma za političku, ekonomsku, naučnu i kulturnu saradnju, nazvana Kvadrilateralna saradnja. Pristupanjem Čehoslovačke, u maju 1990. godine, mehanizam saradnje je preimenovan u Pentagonalnu, a 1991. godine, stupanjem Poljske u članstvo, u Heksagonalnu inicijativu. Forum se brojčano povećavao i teritorijalno proširivao uglavnom na prostor istočne i jugoistočne Evrope. Članice foruma, kojih je 18 su: Austrija, Albanija, Bjelorusija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Češka, Italija, Mađarska, Makedonija, Moldavija, Poljska, Rumunija, Slovačka, Slovenija, Srbija, Hrvatska i Ukrajina.
CEI, za razliku od većine drugih regionalnih inicijativa, raspolaže sopstvenim fondovima za finansiranje, odnosno kofinansiranje projekata saradnje. Pored redovnih godišnjih doprinosa zemalja članica, aktivnosti CEI se finansiraju i iz posebnog Fonda CEI pri EBRD, kao i drugih donacija Italije i Austrije i povremenih manjih donacija drugih članica CEI (za Know-how Exchange Programme/program prenosa znanja). Uz značajnu saradnju i finansijsku podršku Evropske komisije i EBRD, ukupni finansijski efekat kroz realizaciju projekata je neuporedivo veći.
Mijušković na Dunavskom forumu
Predsjednik Privredne komore Crne Gore Mijušković učestvovao je i na Evropskom ekonomskom dunavskom forumu, održanom 12. i 13. septembra 2016. u Carskoj palati u Beču, koji je rezultirao potpisivanjem
Deklaracije “Ekologija i ekonomija”. Dunavska regija je ekonomski najrazvijenija u Evropi. Sa 2.900 km dužine toka, Dunav povezuje 10 zemalja direktno, a 14 njih je dio Podunavlja, sa više od 115 miliona stanovnika, koji stvaraju preko 1,6 milijardi eura BDP-a. Izazovi za Dunavsku regiju su ogromni: od političke stabilnosti,
odliva mozgova, politike ulaganja i sl. Ali, šanse su ogromne. Stoga je Evropski ekonomski dunavski forum (EEDF) osnovan kao projekt Ekonomskog senata Austrije i SECI-ja još u 2013. Posebno interesovanje za unapređivanje poslovne saradnje u regionu Dunava, kao i kreiranje novih zajedničkih projekata iskazuju Austrija i Njemačka, što je veoma važno za zemlje koje su još uvijek izvan EU.