Planirano je da delegacija posjeti više crnogorskih opština, katuna i poljoprivrednih proizvođača, uglavnom na sjeveru Crne Gore, a sve u cilju finalizacije projekta koji bi se već od naredne godine realizovao u Crnoj Gori.
„Finansijska i ekspertska podrška IFAD-a veoma je važna za crnogorsku poljoprivredu. Poboljšanje infrastrukture, prije svega u dijelu vodosnabdijevanja i popravke puteva u ruralnim sredinama opredjeljuje budući razvoj poljoprivrede. To nije samo pitanje poboljšanja kvaliteta života naših građana, već i povezivanja poljoprivrednih prozivođača kroz kooperative, stvaranje lanca vrijednosti i čvršćeg uvezivanja primarne prozivodnje i prerade. Uz konstantnu edukaciju, na ovaj način jačaćemo našu konkurentnost. Pored već obezbijeđenih 52 miliona eura bespovratnih sredstava kroz program IPARD, 50 miliona dolara kreditnih sredstava od Abu Dabi razvojnog fonda, 10 miliona eura koja su već na raspolaganju crnogorskim poljoprivrednicima kroz programe IPARD-like 1 i 2, iznos od 5 miliona dolara IFAD-a predstavlja još jedan dokaz kontinuiranog rada na snaženju crnogorske poljoprivrede“, kazao je potpredsjednik Ivanović.
Crna Gora je 2015. godine postala članica IFAD-a. U novembru iste godine Bord direktora IFAD odobrio je inicijalna kreditna sredstva u iznosu od 3 miliona dolara. U međuvremenu, uvažavajući zahtjeve crnogorske strane i u stalnoj komunikaciji sa čelnicima IFAD-a, odobrena su i 2 miliona dolara bespovratnih sredstava.
Do sada su realizovane tri posjete predstavnika IFAD-a Crnoj Gori tokom kojih su se predstavnici ovog Fonda upoznali sa osobenostima poljoprivrede Crne Gore i potencijalnim oblastima za ulaganja i unaprjeđenje života stanovništva u ruralnim područjima. Održani su i sastanci sa predstavnicima relevantnih državnih i međunarodnih institucija.