Smanjenje ove poreske stope na ugostiteljske usluge u hotelima sa četiri zvjezdice na sjeveru, odnosno pet zvjezdica na jugu Crne Gore bila je jedna od izmjena Zakona o PDV-u, koju su poslanici usvojili krajem jula. Ova zakonska odredba, čija je primjena odložena do 2018. godine, naišla je na oštre kritike dijela javnosti koji smatra da je riječ o privilegovanju investitora bliskih vlasti.
Brajović, sa druge strane, tvrdi da je glavni cilj smanjenja stope PDV-a dalje povećanje hotela visoke kategorije, ali i budžetskih prihoda.
"Činjenica je da će predložena mjera u krajnjem, direktno uticati na povećanje budžetskih prihoda po osnovu PDV od turističke djelatnosti, poreza i doprinosa na plate, kao i poreza na dobit privrednih subjekata iz komplementarnih djelatnosti", kazala je Brajović u izjavi za Vikend novine.
Cilj razvoj turizma
Prema njenim riječima, predlaganje ovakve zakonske odredbe urađeno je radi ispunjenja ciljeva Strategije razvoja turizma Crne Gore do 2020. godine.
"Njome je definisan cilj kojim naša država treba da postane visokokvalitetna turistička destinacija sa diverzifikovanom ponudom na godišnjem nivou, što će doprinijeti povećanju zaposlenosti, smanjenju siromaštva i uravnoteženom razvoju. Jedna od mjera predviđena Strategijom je i razvoj novih visokokvalitetnih smještajnih kapaciteta, kojom se predviđa porast broja smještajnih kapaciteta do 2020. godine na 300.000 ukupno, od čega oko 110.000 samo u hotelskim kapacitetima", pojasnila je Brajović.
Prakse u zemljama EU
Ona je istakla da je jedan od razloga za donošenje ove izmjene Zakona o PDV-u bilo i usklađivanje sa standardima Evropske unije. Prema Direktivi Evropske komisije iz 2006. godine, članice Unije moraju primijeniti princip standardne stope PDV-a od najmanje 15 odsto.
"Ne postoji ograničenje kolika je maksimalna stopa. No, zemlje mogu, takođe, primijeniti i dvije smanjene stope na robe i usluge, i te stope moraju biti pet odsto i više. Kada pogledamo praksu nekih država članica EU, smanjene stope PDV-a na usluge restorana su definisane različito. Tako u Italiji, Španiji i Austriji imate deset odsto smanjenu stopu PDV-a, u Švedskoj 12 odsto, Finskoj 14, a u Kipru i Irskoj devet odsto, s tim što su u Irskoj isključena sva pića" zaključila je Brajović.
(CdM)