Abiznis

DAMJANOVIĆ: Zbog hidroelektrana treba preispitati Deklaraciju o Tari

Bio bi svojevrstan državni zločin da se ne valorizuje ugalj u Pljevljima i Beranama. Treba onemogućiti svaki vid opstrukcije potrebi da ova dva rudnika budu u punoj funkciji energetskog repro lanca i valorizacije nespornog energetskog potencijala, kazao je za Pobjedu poslanik SNP i predsjednik skupštinskog Odbora za ekonomiju Aleksandar Damjanović.
DAMJANOVIĆ: Zbog hidroelektrana treba preispitati Deklaraciju o Tari
Portal AnalitikaIzvor

- Jedan od razloga zbog kojeg sam tražio prolongiranje skupštinske rasprave o ugovoru sa A2A je upravo nedefinisani status A2A u Rudniku uglja, naročito u činjenici da u slučaju izlaska A2A iz EPCG nije preciziran i istovremeni izlazak iz rudnika. Pitao sam, i danas pitam, šta će strateški partner da radi sa svojim akcijama u RU ako napusti EPCG i koji je mehanizam zaštite državnog kapitala u RU u slučaju potencijalno loših odluka privatnih akcionara, među kojima je A2A dominantan. On sam može da blokira tzv. dvotrećinsku većinu, koja je neophodna za donošenje ključnih odluka, kakva je, recimo, i neophodno spajanje RU i TE, odnosno spajanje RU sa EPCG... Očekujem da nadležni daju odgovor u vezi sa perspektivom RU, koji je, od ne tako davno profitabilne firme, postao jedan od najvećih poreskih dužnika, sa višestruko većim brojem zaposlenih od neophodnog, i određenim poslovno-finansijskim dubiozama, što, nažalost, ima i političku pozadinu, a nema identifikacije odgovornosti za današnje stanje - kazao je on.

Damjanović smatra i kako je gradnju državnih hidroenergetskih objekata mnogo bolje rješenje nego podsticanje kroz uvećane račune za struju. Gradnju privatnih malih HE objekata takođe smatra neophodnim, ali investitori moraju da ih grade o svome trošku.

- Projekti Kruševo i Komarnica, HE Boka, regularizacija korišćenja bilećke akumulacije sa BiH, odnosno Republikom Srpskom, aktuelizacija gradnje Buk-Bijela u saradnji sa RS i Srbijom, na način što bi se putem konsultativnog referenduma preispitala postojeća Deklaracija o Tari, koja i daje takvu mogućnost - to su realni i izvodljivi projekti, koji su na stolu. Od političke volje i procjene strateških prioriteta države zavisi šta i kako treba da se radi, a ostavljam mogućnost da pojedini politički faktori ne misle ovako, već imaju druge planove. Važno je da stručna javnost i građani imaju mogućnost izbora u donošenju ovih krupnih odluka, kako se ne bi donosile u zakulisnim radnjama, mimo očiju javnosti, a na štetu javnog interesa - dodao je on.

Više pročitajte u današnjem broju Pobjede

Portal Analitika