Prema njihovim riječima, svjesni situacije u kojoj se Institut nalazi prolazeći kroz četiri tenderska postupka za prodaju većinskog paketa akcija, zaposleni su se sa niskim zaradama svjesno žrtvovali zarad opstanka i bolje budućnosti Instituta. Međutim, dodaju oni, pitanje dugovanja Instituta po osnovu sudskih sporova dovodi zaposlene u nedoumicu da li je njihova žrtva uzaludna.
- Stoga je i postavljeno pitanje da li će Vlada Crne Gore preuzeti eventualno potraživanje Jugobanke, koje bi sa kamatama iznosilo oko 6,5 miliona eura, kao što je to bilo predviđeno kupoprodajnim ugovorom sa IWG-om, iako je IWG neispunjavanjem svojih obaveza odustao od kupovine većinskog paketa akcija Instituta. Na to pitanje menadžment Instituta nema odgovor – ističe se u saopštenju Izvršnog odbora Sindikata Instituta.
Suočeni sa realnošću stečaja u okruženju, radnici Instituta izražavaju opravdanu bojazan da će, u slučaju realizacije tog potraživanja, postati samo brojevi na evidenciji biroa za zapošljavanje, sa gorkim osjećajem da njihova žrtva nije bila dovoljna.
- Stoga se Sindikat obratio predsjedniku odbora direktora i izvršnom direktoru Instituta, i, uz obrazloženje zahtijeva radnika i predloge za ispunjavanja istih, postavio pitanja od značaja za zaposlene u Institutu i ponudio riješenja. Kako, na žalost, nije dobijen zadovoljavajući odgovor, Sindikat je bio prinuđen da angažuje advokatsku kancelariju specijalizovanu za pitanja radnog prava. Advokati su dobili precizan nalog da ispitaju zakonske mogućnosti isplate zarada po Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru i Granskom kolektivnom ugovoru za zdravstvenu djelatnost, kao i izvjesnost preuzimanja eventualnog potraživanja Jugobanke od strane Vlade Crne Gore, čime bi bio obezbijeđen opstanak Instituta – poručuju oni.