- Govorimo o gulenistima. Po svemu sudeći su očekivali da će ovim prepadom podići nezadovoljstvo opozicionih faktora, koji su ipak odlučili podržati demokratski poredak. Sada će glavno pitanje u stvari biti šta su ovi ostrašćeni fanatici željeli postići - kaže Kovač. On ističe da je očigledno na Zapadu postojala neskrivena simpatija prema eventualnom haosu, jer je, kako kaže, Erdogan nepopularan zbog svojih posljednjih poteza.
- Kao što to uvijek biva, predrasude prema muslimanskim oblicima demokratije, koja nije naravno savršena. Vrlo često ne uzimaju u obzir kakav haos to može izazvati poslije kao što je to slučaj u većini zemalja Bliskog istoka sada - ističe naš sagovornik i dodaje da je tursko društvo podijeljeno i polarizovano, opterećeno sukobima na istoku zemlje i izbjeglicama. On kaže i da je vanjska politika bila opterećena sukobima i vojnim i diplomatskim, te da ekonomija to sve trpi.
- Ipak, ovo može dobro doći za nacionalnu konsolidaciju Turske, ali opet sumnja je opravdana da će ovo dodatno podijeliti zemlju i ojačati težnje ka više autokratskoj vladavini, što nije dobro. Interesantno je da su mediji bili glavna tačka borbe i da je u jednom trenutku Erdogana spasila upravo sloboda protoka informacija, jer se javio uživo FaceTimom - ocjenjuje Kovač.
Sagovornik Pobjede smatra da je ovaj udar „dobar test integriteta turske države i očigledne podrške koju Erdogan ima kod naroda“. - Ta podrška može biti mač s dvije oštrice - ili da Tursku ojača ili da je dodatno gurne u autokratskom smjeru. Udar stoga može biti i jedno i drugo. Uspjeh ako ovo dodatno ojača tursku demokratiju, ali i neuspjeh ako ona sklizne u autokratizam - to bi onda bila pobjeda upravo ovih paralelnih struktura koje žele da od Erdogana naprave diktatorsku babarogu - ističe Kovač.
(opširnije u Pobjedi)