Iz te nevladine organizacije pozdravili su nedavnu najavu investitora da će formirati muzej logora Mamula na ostrvu Lastavica.
''Ali, istovremeno upozoravamo da cjelokupan projekat (boutique hotel sa restoranima, kafeima, prodavnicama, spa centrom, itd.) ne osigurava adekvatnu zaštitu ovog lokaliteta niti obezbijeđuje dostojanstven odnos prema mjestu stradanja crnogorskog stanovništva, od kojih su neki i danas živi među nama da svjedoče o torturi kroz koju su prošli na mjestu koje treba sad da se pretvori u prostor zabave i razonode”, kaže se u saopštenju.
Saradnica na programima u CGO-u, Tamara Milaš rekla je da su direktne strane investicije neophodne za ekonomsku održivost i privredni rast države.
''Ali ne po svaku cijenu, a posebno ne po cijenu gaženja po dostojanstvu žrtava fašizma“, poručila je Milaš.
Ona je ukazala da bi Mamula, kao i druga slična mjesta stradanja, morala biti dio obrazovnog sistema i posebne ponude obrazovnog turizma i da bi, u daljim investicionim aktivnostima, to trebalo da bude fokus onih koji investiraju, ali i odgovornih vlasti kojima je bliži javni od privatnog interesa.
“Na taj način bi se podsticao razvoj kulture ljudskih prava u Crnoj Gori, ali i omogućilo turistima iz drugih država da uče o istoriji i antifašističkoj borbi stanovnika ovog područja, od čega bi i crnogorsko društvo imalo višestruku korist a obezbijedilo bi se i poštovanje žrtava”, objasnila je Milaš.
Prema njenim riječima, kada bi ta tvrđava bila pretvorena u memorijalni centar, sa mogućnošću odvijanja brojnih obrazovnih programa i sadržaja, to bi predstavljalo dodatni kvalitet ukupnog prostora ulaza u Bokokotorski zaliv.
“Od takvog koncepta ne bi korist imao samo jedan investitor, i sa njim povezan uski krug osoba, već država Crna Gora i generacije onih koji su sebe ugradili u razvoj ove države otporom prema represiji”, zaključila je Milaš.