Konferencija koja se, kako je saopšteno, organizuje u kontinuitetu, predstavlja realizaciju zaključaka i preporuka građanske kontrole policije u vezi sa unapređenjem primjene policijskih ovlašćenja kod problematike nasilja u porodici uz organizovanje fokusiranog dijaloga sa grupama koje rade sa žrtvama nasilja u porodici.
Zaključke i preporuke Savjet je usvojio na osnovu brojnih pritužbi i inicijativa nevladine organizacije (NVO) “Centar za ženska prava” iz Podgorice.
Na konferenciji su učestvovali načelnici Odjeljenja bezbjednosti kriminalističke policije CB Podgorica i Stanice kriminalističke policije za suzbijanje krvnih delikata i nasilja u porodici, Siniša Stojković i Radovan Stijović, pripadnici Jedinice kriminalističke policije za suzbijanje nasilja u porodici, izvršne direktorke Centra za ženska prava i NVO SOS Telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica, Maja Raičević i Biljana Zeković, i predsjednik Savjeta Aleksandar Zeković.
Stojković je, kako se navodi, predstavio problematiku nasilja u porodici za period od aprila do juna ove godine.
“Ukupno je bilo 357 predmeta koje je obrađivala policija od čega je 19 predmeta sa elementima krivičnog djela”, kaže se u saopštenju.
Kada je riječ o izvršiocima krivičnih djela, šest lica su povratnici što je prepoznato kao dodatan problem, a kada su u pitanju žrtve - četiri su muškarci, 13 je žena žrtava nasilja u porodici koje je tretirano kao krivično djelo, a dvije žrtve su maloljetne osobe.
“Izvršioci krivičnih djela su 18 muškaraca i u jednom predmetu je žena izvršiteljka krivičnog djela”, navodi se u saopštenju.
Izvršenih prekršajnih djela bilo je 128, a pokrenuti su prekršajni postupci protiv 136 osoba zbog nasilja nad ukupno 138 osoba. Žrtve su 86 žena, 44 muškaraca i troje djece.
Prema riječima Stijovića, muškarci su žrtve najčešće od muških članova svoje porodice (otac, sin, stric, sinovac).
Kako je naveo, izvršioci prekršajnih djela su kod 110 predmeta muškarci, u 24 slučaja žene, a maljoljetnici u dva slučaja.
Stojković je istakao profesionalnu potrebu da policijski službenici ulože maksimum prilikom tretmana žrtava nasilja u porodici.
Na konferenciji je konstatovano da je nastavljena dalja senzibilizacija policijskih službenika i dovođenje u Jedinicu profesionalaca koji imaju punu sposobnost da se bave ovom tematikom.
“Ta j pristup je dobio punu podršku Savjeta za građansku kontrolu policiuje i ženskih nevladinih organizacija posebno u kontekstu otklanjanja ranijih uočenih propusta u radu”, kaže se u saopštenju.
Prepoznati su i problemi oko sistematizacije radnih mjesta, a pozdravljeni su i podržani napori rukovodstva CB Podgorica, da se i pored ograničenja, unaprijedi efikasnost u radu i praćenje ove materije.
Predstavnica NVO Centar za prava žena je istakla da policija zapostavlja priču o primarnom agresoru i da je to problem koji mora policija da riješi.
Prema njenim riječima, više mjeseci se ukazuje na probleme pojedinih građanki, posebno starije dobi, i da se stvara utisak nedovoljnog povjerenja policijskih službenika prema žrtavama, da se iste iscrpljuju prijavama i ostaju nezaštićene.
Predstavnica NVO SOS Telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica konstatovala je značajan napredak u postupanju policije i interesovala se da li se informacije i podaci u vezi sa nasiljem u porodici šalju Centru za socijalni rad, što su predstavnici CB potvrdili.
Zaključeno je da se izuzetno mali broj slučaja nasilja u porodici rješava uz uključivanje multidisciplinarnih timova što suštinski utiče na kvalitet riješenih predmeta.
“Efikasan i blagovremen rad multidisciplinarnih timova je od strateške važnosti i ključan za sveobuhvatno sagledavanje situacije, izrade plana podrške prema žrtvi i precizno utvrđivanje i praćenje daljih koraka i rada sistemskih institucija”, kaže se u saopštenju.
Konstatovana je potreba češćih konsultacija policije i tužilaštva i organizacija civilnog društva koje rade i zastupaju žrtve nasilja u porodici.
Prepoznata je važnost daljih obuka policijskih službenika i date konkretne preporuke referentnih NVO u vezi sa postupanjem policijskih službenika prema žrtvama posebno u vezi postavljanja pitanja i iznošenja komentara.
“Zaključeno je kako da se unaprijedi neposredna komunikacija između policije i NVO u vezi sa nasiljem u porodici, i s tim u vezi buduću neposredniju komunikaciju vodiće Stijović, kako bi se otklanjali nepotrebni birokratski pristupi”, dodaje se u saopštenju.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Od aprila 19 krivičnih djela nasilje u porodici
Od aprila 19 krivičnih djela nasilje u porodici
Policija je od aprila do juna obrađivala ukupno 357 predmeta koji se odnose na nasilje u porodici, od kojih je 19 sa elementima krivičnog djela, saopšteno je na konferenciji koju su organizovali Centar bezbjednosti (CB) Podgorica i Savjet za građansku kontrolu policije.
Portal AnalitikaIzvor