Uslijediće izvođenje predstave „Papirni svijet“ Teatra „Mimiriči“ iz Ukrajine, čime će ujedno početi XXIV Kotorski festival pozorišta za djecu.
U okviru KotorArta, do 17. avgusta nastupiće više od hiljadu umjetnika, izvođača i predavača, kroz šest programskih segmenata: KotorArt Festival klapa Perast, KotorArt Kotorski festival pozorišta za djecu, KotorArt Premijere, KotorArt KotorAPSS, KotorArt Don Brankovi dani muzike i KotorArt Pjaca od filozofa. Na 30 lokacija u Kotoru, Perastu, Herceg Novom i Tivtu biće izvedeno više od 250 programa, sa učesnicima iz 23 zemlje – Crne Gore, Hrvatske, Srbije, Rusije, Španije, Austrije, Letonije, Meksika, Mađarskae, Poljske, Gvatemale, Njemačke, Bosne i Hercegovine, Holandije, SAD, Slovenije, Švajcarske, Velike Britanije, Kosova, Ukrajine, Turske, Kine, Italije i Švedske.
U okviru XXIV KotorArt Kotorskog festivala pozorišta za djecu biće održano rekordnih 107 programa: u glavnom pozorišnom programu biće 16 pozorišnih predstava namijenjenih djeci od najmlađeg do tinejdžerskog uzrasta. Direktor festivala Petar Pejaković istakao je nastavak segmenta KotorArt Premijere. U koprodukciji sa Gradskim pozorištem Podgorica, biće izvedena predstava za mlade „Kavez“, koju po sopstvenom tekstu nagrađenom na 2. Konkursu za najbolji dramski tekst za djecu i mlade u Crnoj Gori režira Mirjana Medojević. U saradnji sa Gradskim pozorištem Podgorica i Crnogorskim narodnim pozorištem, predstavom „DA-DA Šekspir“, koja uvodi najmlađe u stvaralaštvo Vilijama Šekspira, biće obilježeno 400 godina od smrti ovog pisca i 100 godina od nastanka dadaizma. Festival će nastaviti i sa izdavačkom djelatnošću, pa će biti predstavljena ilustrovana knjiga „Kako rastu veliki ljudi - Njegoš za djecu“, nastala na osnovu istoimene uspješne festivalske produkcije. Uvod u Festival pozorišta za djecu ove godine je poseban segment - četvorodnevni podfestival scenskog stvaralaštva mladih, koji je u toku i koji okuplja više od 150 mladih iz četiri zemlje regiona.
V KotorArt KotorAPSS u okviru teme „Re-Use“ - ponovne upotrebe zapostavljenih izgrađenih struktura, obezbijediće uvid u svjetsku arhitektonsku praksu i teorijska razmatranja koja nameću temu ponovne upotrebe kao inteligentan izbor za objekte kulturnog karaktera. Programska direktorka festivala Dijana Vučinić navela je da je program festivala ove godine brojniji i raznovrsniji i obuhvata četiri glavna segmenta sa 14 programa, u kojima će učestvovati eminentni svjetski arhitektonski stručnjaci. Biće održan i okrugli sto Arhitektonska scena u Crnoj Gori i značaj razvoja arhitektonskog konkursa, dvije konferencije sa panel diskusijama - Re-use i ranije najavljena The Debate, a biće prikazane i epizode hrvatskog dokumentarnog arhitektonskog serijala „Betonski spavači“.
XV KotorArt Međunarodni festival klapa Perast, u skladu sa nastojanjima da scena umjetničke muzike u Kotoru kontinuirano živi, teži vremenskom i prostornom proširenju aktivnosti. Izvršni direktor festivala Milan Kovačević rekao je da ovogodišnji festival publici nudi čak sedam vrhunskih klapskih koncerata po cijeloj Boki. Posebno ističe 16. jul kada će u Kotoru nastupiti najbolje crnogorske klape, uz svečanu promociju jubilarnog festivalskog CD-a sa 36 pjesama, a istog dana u Muzeju grada Perasta biće prestavljen četvrti broj Lirice posvećene Dioniziju de Sarnu San-Đorđu, autoru opere „Balkanska carica“ i zapisa tradicionalnih pjesama u zbirci „Uspomene iz Perasta“ iz 1896.
XV KotorArt Don Brankovi dani muzike, kako je podsjetio umjetnički direktor festivala Ratimir Martinović, prethodila je intenzivna Kotorska koncertna sezona koju su zajedno realizovali Muzička škola „Vida Matjan“ i KotorArt Don Brankovi dani muzike. Dva koncerta u okviru ovogodišnjeg festivala posvećena su desetogodišnjici smrti don Branka Sbutege, jednog od osnivača festivala, te desetogodišnjici obnove crnogorske nezavisnosti. Tako će 13. jula premijerno biti izvedena nova djela Aleksandra Perunovića, Nine Perović i Iva Josipovića - narudžbe KotorArt-a inspirisane opusom don Branka Sbutege. Iste večeru, ispred Katedrale Svetog Tripuna biće premijerno prikazan dokumentarni film „Don Branko“, koju KotorArt realizuje sa RTCG. Takođe, 12. avgusta biće obilježeno 10 godina nezavisnosti koncertom autora inspirisanih Crnom Gorom - Iva Brkanovića, Senada Gačevića, Marka Rogošića i mladih snaga - Ivana Marovića, Nine Perović i Aleksandra Perunovića. Na festivalu će gostovati i Kžištof Penderecki, jedan od najvećih kompozitora i dirigenata današnjice, pijaniste Nikolaj Luganski, te naš gitarista Miloš Karadaglić. U nizu off koncerata publika će čuti Partibrejkerse, Darka Rundeka, te Radeta Šerbedžiju u duetu sa Miroslavom Tadićem.
KotorArt Pjaca od filozofa ove godine posvećena je promišljanju tehnološkog razvoja i neurototalitarizama, koje će okupiti neke od najzanimljivijih teoretičara, ali i praktičara tehnologije, sa ciljem zajedničkog propitivanja budućnosti u kojoj se već nalazimo. Na okruglom stolu „Od NSA do Sjeverne Koreje“ učestvuju Maja Pelević, Andrej Nikolaidis i Angela Rihter, dok će tematska predavanja tokom dva dana održati Renata Avila, Angela Rihter, Srećko Horvat i Sara Harison.
Ukupan budžet ovogodišnjeg KotorArta je 628.766 eura: 204.000 (32%) obezbijedila je Opština Kotor, 230.500 (37%) Ministarstvo kulture, a 194.266 (31%) predstavljaju sopstvena sredstva. Više od 80% ukupnog budžeta festivala namijenjeno je neposrednoj realizaciji programskih sadržaja.