„Naravno Crna Gora se suočava sa značajnim problemima i izazovima, kvalitet života njenih građana se mora unapređivati efikasno i što bržom dinamikom, ali je nesumnjivo da su suštinski pravci djelovanja u vođenju ekonomske politike kvalitetno postavljeni. To ovi rezultati potvrđuju. Ti suštinski pravci djelovanja imaju tri nivoa – partnerstva kroz evropske i evroatlanske integracije, regionalna saradnja i bilateralna saradnja i učešće u regionalnim inicijativama koje su uključile i region Zapadnog Balkana“, dodao je Vujanović.
On je podsjetio da je Crna Gora otvorila 22, a zatvorila dva poglavlja i da priprema otvaranje preostalih poglavlja.
„U ekonomskom smislu evropske integracije obezbjeđuju krajnje konkretan okvir partnerstva u unapređenju infrastrukture, posebno saobraćajne i energetske, sa sasvim konkretnim projektima prioriteta, obezbijeđenim donacijama i budžetom za finansiranje tih projekata. Na temelju Zapadno balkanske inicijative i partnerstva sa Slovenijom i Hrvatskom kao i Berlinskog procesa saradnja sa Zapadnim Balkanom na samitu u Berlinu i Beču su koncipirani sasvim konkretni prioriteti, a na narednom samitu u Parizu obezbijediće se njihova dalja realizacija. Time se stvara neposredno i intenzivno partnerstvo EU i država Zapadnog Balkana čime i Crna Gora u okviru veće dostupnosti i korišćenje resursa, dobija nove razvojne šanse“, ocijenio je Vujanović u Beču.
U okviru regionalnih inicijativa za unapređenje ekonomije, kazao je Vujanović, od posebnog značaja je obezbjeđenje slobdne trgovine u okviru CEFTA.
„Crna Gora ove godine presjedava, u desetoj godini njenog djelovanja, uz ambiciju usvajanja Sporazuma o trgovinskim olakšicama koji bi značajno smanjio troškove trgovine, harmonizovao carine, usaglasio radna zakonodavstva i granične kontrole pjednostavio i pojeftinio. Time bi članice CEFTA, Crna Gora, Srbija, Bosna i Hercegovina, Albanija, Makedonija, Kosovo i Moldavija dobile mogućnost zahvalnijeg prostora unapređenja ukupne ekonomske saradnje, ali i dinamičnijeg razvoja svake države pojedinačno“, naveo je predsjednik države.
Treći pravac djelovanja su, kako je kazao, bilateralna partnerstva i korišćenje inicijativa koji se odnose i na region Zapadnog Balkana.
„Na temelju iskustva svjetske trgovinske organizacije Crna Gora je zaključila sporazume o slobodnoj trgovini s Rusijom, Ukrajinom i Turskom i državama EFTE. Poseban značaj i vrijednost dajemo inicijativi Kine u okviru projekta 16 + 1 sa maksimalnom spremnošću da koristeći benefite ove vrijedne inicijative i šanse za ekonomsko partnerstvo sa Kinom obezbijedimo realizaciju važnih infrastrukturnih projekata u Crnoj Gori. Upravo zahvaljujući ovom partnerstvu obezbijedili smo kredit kineske EXIM banke za izgradnju najvećeg projekta saobraćajne infrastrukture u Crnoj Gori auto puta Podgorica – Mateševo, koji povezuje centralni dio Crne Gore i njen sjever, a čiji izvođač je velika kineska kompanij CRBS. Iskazujemo maksimalnu spremnost za nastavak saradnje u okviru ove važne kineske inicijative za Centralnu i Istočnu Evropu“, poručio je Vujanović.
On je zaključio da je nesumljivo da je uslov stabilnosti i prosperiteta ekonomski razvoj, kroz saradnju i povjerenje u regionu.
„U tom smislu Crna Gora će nastaviti da bude pouzdan partner svojim susjedima i državama regiona dajući svoj doprinos ovoj globalnoj misiji“, kazao je Vujanović.
Izvor: rtcg.me