Upitan kako će obavljati kontrolu u IRF-u, s obzirom na kontroverze u radu fonda, posebno dokumentovane u aferi „Snimak”, Miloš je pojasnio da je IRF institucija koja u procesu donošenja odluka funkcioniše slično kao komercijalna banka.
– Dakle, svaka donijeta odluka trebalo bi da bude dokumentovana i posjeduje svoj trag. Sporazum je opoziciji pružio mogućnost uvida u interna dokumenta od 1. januara 2016. godine, kao i mehanizme prevencije eventualnih zloupotreba u periodu do izbora – kazao je Miloš.
Po njegovoj tvrdnji, kontrola će se u konkretnom slučaju vršiti retroaktivno, kroz detaljnu analizu poslovanja od početka godine, kao i kroz monitoring dnevnog poslovanja institucije.
– I to od početka kreditnog procesa do donošenja odluka vezanih za kreditne plasmane, kadrovsku politiku, korišćenja pokretne i nepokretne imovine fonda i ostalih aktivnosti koje mogu ukazati na sumnju. Prisustvo na sjednicama kreditnog odbora i odbora direktora, terenska i kancelarijska kontrola namjenskog trošenja sredstava, uvid u izvorna akta sa stranim finansijerima fonda, učešće u ostalim terenskim aktivnostima IRF-a, kao i institut supotpisa će biti mehanizmi uspješne kontrole – ocjenjuje Filip Miloš, inače funkcioner Socijaldemokratske partije (SDP). (Dan)
- Portal Analitika/
- Abiznis /
- Filip Miloš: Bez mog potpisa nema kredita pred izbore
Filip Miloš: Bez mog potpisa nema kredita pred izbore
Institut supotpisa mora biti mehanizam uspješne kontrole u Investiciono-razvojnom fondu (IRF), rekao je pomoćnik direktora sa posebnim ovlašćenjima u IRF Filip Miloš. On je u razgovoru za „Dan” juče rekao da će se kontrola vršiti i kroz monitoring dnevnog poslovanja institucije.
Portal AnalitikaIzvor