Abiznis

PKCG: Direktiva o uslugama doprinos konkurentnosti

Procesom preuzimanja Direktive o uslugama u crnogorsko zakonodavstvo i ekonomsku politiku značajno se doprinosi rastu konkurentnosti države na makro i mikro nivou, ocijenjeno je na seminaru u Privrednoj komori (PKCG).
PKCG: Direktiva o uslugama doprinos konkurentnosti
Portal AnalitikaIzvor

Na seminaru je konstatovano da se otvaranjem tržišta ne otvara prostor samo za rast ponude različitih usluga iz drugih država u Crnoj Gori, već podstiče domaći sektor malih i srednjih preduzeća (MSP) da unaprijedi tržišnu poziciju u sektoru usluga.

Seminar posvećen preuzimanju Direktive o uslugama u nacionalno zakonodavstvo, održan je u okviru dvogodišnjeg projekta pod nazivom Usklađivanje zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU u dijelu slobodnog pružanja usluga i zaštite konkurencije - ALA projekat.

Projekat, kako su saopštili organizatori seminara, realizuje Njemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ) sa planom podrške u periodu od februara 2014. godine do jula ove godine.

Angažovani stručnjak na projektu sa Ekonomskog fakulteta u Podgorici Mijat Jocović rekao je da je ostvarivanje prava na poslovno nastanjivanje jedan od osnovnih preduslova za slobodu kretanja u EU.

„Primjenom prava na nastanjivanje u okviru EU zabranjuje se svaka vrsta diskriminacije u obavljanju ekonomske aktivnosti koja ima prekogranični element“, kazao je Jocović.

On je saopštio da je cilj seminara bio da se dodatno objasni taj koncept kroz analizu odredbi osnivačkih ugovora i presuda Evropskog suda pravde, posebno kroz prizmu usklađivanja nacionalnog zakonodavstva sa Direktivom o uslugama.

Stručnjak na projektu Gordana Đurović saopštila je da je na evropskoj agendi Crne Gore ostvaren značajan napredak u oblasti usvajanja EU standarda i dalje liberalizacije sektora usluga.

„Uslovi za otvaranje pregovaračkog poglavlja posvećenog slobodi pružanja usluga i pravu nastanjivanja su ispunjeni, a kroz punu primjenu Akcionog plana za transponovanje Direktive o uslugama, ide se i prema ispunjavanju uslova članstva u toj oblasti“, objasnila je Đurović.

U praksi, kako je navela, to znači da se za sadašnje i buduće države članice uvodi brža i jednostavnija procedura za osnivanje privrednog društva na jedinstvenom tržištu, jednostavna ponuda usluga u drugim zemljama bez obaveze osnivanja i razvija sistem jedinstvene kontaktne tačke za dobijanje online informacija za brže završavanje administrativnih procedura na jednom mjestu.

Đurović je predstavila ekonomske aspekte preuzimanja Direktive o uslugama uključujući ocjenu sektora usluga u regionu i EU, makroekonomske trendove, indikatore konkurentnosti i status u ukupnom procesu evropskih integracija.

“Crna Gora je veoma otvorena i liberalizovana ekonomija regiona koja je značajno oslonjena na sektor usluga, uz model razvoja baziran na privlačenju stranih direktnih investicija“, zaključila je Đurović.

(Mina biznis)

Portal Analitika