Najviše novca u našu državu, prema podacima Centralne banke, stiglo je iz Norveške i to 85 miliona eura, zatim iz Italije 30,8 miliona i Mađarske skoro 25 miliona eura.
Zanimljivo, u prva tri mjeseca u Crnu Goru nije stizao novac iz država koje su označene kao poreski rajevi, sa velikim brojem registrovanih ofšor kompanija, što nije bio slučaj prethodnih godina.
Kada je u pitanju prvo mjesto po prilivu stranih direktnih investicija situacija se ove godine značajno promijenila. Umjesto Rusije koja je godinama unazad bila prva po investicijama u našoj državi, sada je to mjesto preuzela Norveška. Ipak, u izvještaju Centralne banke nije tačno navedeno u koje oblasti su norveški investitori ulagali jer su podaci tajni.
Italija je u prva tri mjeseca uložila u našu državu skoro 31 milion eura. Iz te države najviše novca je investirano u domaće kompanije i banke 28 miliona, dok je interkompanijski dug 2,6 miliona eura.
Podaci o ulaganjima mađarskih investitora (25 miliona), koji su na trećem mjestu po ulaganjima takođe su tajni.
Kada je u pitanju Rusija, koja se našla na četvrtom mjestu po ulaganjima, najviše novca je uloženo u nepokretnositi u Cnroj Gori (9,3 milion eura), interkompanijski dug 2,4 miliona, a u domaće banke i preduzeća 200.000 eura.
Od država bivše Jugoslavije, Slovenija je po investicijama ubjedljivo na prvom mjestu.
Iz ove države za tri mjeseca priliv investicija je iznosio skoro osam miliona eura i skoro čitav se odnosi na interkompanijski dug.
Zatim slijedi Srbija koja je uložila 2,8 miliona, od čega k je najviše uloženo u nepokretnosti. Takođe, investitori iz Bosne i Hercegovine uložili su 786.000 eura, najviše mahom u nepokretnosti. Sa Kosova je stiglo 349.710 eura. U prva tri mjeseca, direktnih investicija iz Hrvatske i Makedonije u našu državu, nije bilo.