Abiznis

Dovoljno uglja za rad drugog bloka TE

U pljevaljskom bazenu ima dovoljno uglja za rad drugog bloka Termoelektrane (TE) „Pljevlja“, odnosno 65 miliona tona uglja odgovarajućeg kvaliteta, uz još 25 miliona tona za koje treba izvršiti dodatna istraživanja i analize, saopšteno je na današnjoj konferenciji za novinare.
Dovoljno uglja za rad drugog bloka TE
Portal AnalitikaIzvor

Konferencija je, kako je saopšteno iz Rudnika uglja Pljevlja (RUP), organizovana povodom različitih interpretacija podataka o kvantitetu i kvalitetu uglja u pljevaljskom basenu, vezano za projekat izgradnje drugog bloka TE, a javnosti su se obratili izvršni direktor Rudnika Slavoljub Popadić i eksperti njemačke kompanije Fichtner, Bernd Vels i David Niggemman.

RUP i Fichtner od oktobra rade na studiji koja će biti završena do juna i koja, kako je pojašnjeno, treba da pokaže da li ima dovoljno rezervi uglja za rad drugog bloka i da ponudi model optimizacije troškova proizvodnje na način da cijena uglja za potrebe drugog bloka bude prihvatljiva za Elektroprivredu, a održiva za Rudnik.

„Popadić je pojasnio da je u prvoj fazi, na osnovu raspoloživih podataka RUP-a i analize Fichtnera, utvrđeno da u pljevaljskom bazenu ima dovoljno uglja za rad drugog bloka, odnosno 65 miliona tona uglja odgovarajućeg kvaliteta, uz još 25 miliona tona za koje je potrebno izvršiti dodatna istraživanja i analize“, kaže se u saopštenju.

U drugoj fazi je, kako je kazo Popadić, zajednički urađen model optimizacije troškova proizvodnje da bi se došlo do optimalne cijene koja je prihvatljiva za rad drugog bloka, a održiva za RUP.

U trećoj fazi, koja je u toku, sprovode se kontrolna istraživanja rezervi uglja sa ambicijom da rezrve uglja u pljevaljskom bazenu dobiju takozvani JORK sertifikat, koji priznaju sve finansijske institucije i strani investitori.

„JORK sertifikat je garancija nezavisne institucije da su raspoložive rezerve uglja dovoljne i da ih je moguće eksploatisati sa tehničkog i finansijskog aspekta“, pojasnio je Popadić.

On je naglasio da se po preporuci eksperata rade dodatna, kontrolna bušenja, i da je ohrabrujuće da se rezultati novih bušenja poklapaju sa rezultatima starih.

Vels, vodeći ekspert u oblasti rudarstva u Njemačkoj i predsjednik rudarske asocijacije Njemačke, naglasio je da konsultanti Fichtnera na sebe preuzimaju veliku odgovornost povodom izdavanja JORK sertifikata, tako da su se veoma ozbiljno odnosili prema ovom poslu.

Takođe, pojasnio je da je njihova studija iz 2009. godine, o kojoj se polemiše u javnosti, a u čijoj je izradi i sam učestvovao, bila samo orjentaciona studija koju je Vlada naručila kako bi sagledala potencijale čitavog pljevaljskog bazena.

„Ali, rezultati te studije odnose se samo na ciljeve koje je Vlada tada postavila, bez definisanog tehničkog i finansijskog projekta, što je vjerovatno razlog njenog pogrešnog interpretiranja u javnosti“, kazao je Vels.

Prema njegovim riječima, tadašnja studija razmatrala je i mogućnost korišćenja uglja iz Maoče za potrebe TE u Pljevljima, odnosno analizirala je mogućnost transporta uglja od Maoča do Pljevalja, i to se u tom trenutku pokazalo ekonomski neisplativim.

Analiza se, kako je naveo, odvijala u periodu kada se u Crnoj Gori desila eksplozije cijena zemljišta i nekretnina, pa je u tom periodu i to opterećivalo kalulacije isplativosti pojedinih ležišta.

„Međutim, čak je i tada grubo procjenjeno da u užem Pljevaljskom basenu ima preko 42 miliona tona uglja ekonomski isplativih za eksploataciju“, kazao je Vels.

On je istakao da, kada se pet kopova koji su u studiji iz 2009. godine tretirani individualno - Potrlica, Kalušići, Grevo, Komini i Rabitlje, u eksploataciji tretiraju kao jedan otvoreni kop, povećavaju se raspoložive rezerve, a značajno smanjuju troškovi eksploatacije.

Vels je zaključio da u pljevaljskom bazenu ima dovoljno uglja za rad oba bloka termoeletrane u Pljevljima za bilo koji od tri scenarija, a da postoje i četiri nezavisna kopa Otilovići, Glisnica, Bakrenjača i Mataruge sa dodatnih 17 miliona tona koji još uvijek nijesu detaljno analizirani.

„Što se tiče kalorijske vrijednosti uglja, Vels je rekao da u raznim podbasenima imamo ugalj različite kalorijske vrijednosti, pa će se paralelnom eksploatacijom uglja na dvije lokacije on homogenizovati kako bi se termoelektrani isporučilo dovoljno uglja ujednačenog kvaliteta“, kaže se u saopštenju RUP-a.

Niggemman, ekspert za geološku analitiku i procjenu rezervi, rekao je da, iako se još uvijek analiziraju prikupljeni podaci, prvi rezultati ukazuju na poklapanje novih sa starim nalazima i da smo blizu dobijanja JORK certifikata.

Popadić je na kraju je zaključio da će izvještaj konačno staviti tačku na sve sumnje i dileme da li u pljevaljskom basenu ima dovoljno kvalitetnog uglja za izgradnju drugog bloka TE „Pljevlja“.

„Potrošili smo puno vremena praveći optimalan model eksploatacije uglja u pljevaljskom basenu, ali će zahvaljujući tome ukupna cijena eksploatacije biti značajno manja, a količine za eksploataciju optimalne. Rudnik je uradio sve što je trebalo da podrži projekat gradnje novog proizvodnog elektroenergetskog objekta i mi smatramo da blok drugi može da krene“, poručio je Popadić.

Izvor: Mina business

Portal Analitika