Objavljivanje slika djece koja se suočavaju sa opasnošću na putu do škole, izazvalo je veliku zabrinutost javnosti. Zahvaljujući tome, njihovo selo može da dobije novčanu pomoć od države za sigurnije čelične stepenice.
Teškoće sa kojima se suočavaju stanovnici u selu Atuleer u provinciji Sečuan naglašavaju ogroman jaz u razvoju između prosperitetne Kine, modernog istoka i udaljenih djelova unutrašnjosti koji ostaju ogrezle u siromaštvu.
Stepenice od bambusa su jedini pristup selu u kome odrasta petnaestoro djece, uzrasta od 6 do 15 godina, a koja svake dvije nedelje ovim stepenica odlaze i vraćaju se iz škole koju pohađaju.
Porodice koje žive u selu su članovi manjinske grupe Yi, i opstaju zahvaljujući poljoprivredi. Uzgajaju krompir, orahe i ljute paprike.
Vlada Liangshan perfekture obećala je da će stepenice od čelika biti izrađene kao mjera opreza dok se ne nađe neko bolje i dugoročnije rješenje. Mještani koji se bave trgovinom ukazali su da i oni imaju problem, zato što neprodatu robu moraju istim putem da vraćaju kući. Takođe, dovodi se u pitanje i saobraćaj koji bi omogućio razvoj ekonomije i turizma.Dramatične fotografije koje su se pojavile u medijima prikazuju djecu koja nose šarene rančeve i penju se na 17 odvojenih merdevina u pratnji odraslih. Fotografije su dobile još veću pažnju nakon pojavljivanja na naslovnoj strani na engleskom jeziku China China Daily.
Tim od 50 stručnjaka iz oblasti saobraćaja , obrazovanja i zaštite životne sredine doputovao je u selo Atuleer da procijeni sigurnije alternative. Razmatra se izgradnja puta do sela, iako bi troškovi bili previsoki za tako siromašnom regionu.
Kina je izvukla skoro 700 miliona ljudi iz siromaštva sprovodeći ekonomske reforme u ranim 1980-im godinama, ali uprkos tome i dalje manje od 10 procenata stanovništva još uvek pati od ekstremne nemaštine.
Novosti.rs