Kako je saopšteno iz Privredne komore (PKCG), u Evropskoj uniji (EU) smatraju da je jaz u pristupu finansijskim sredstvima dijelom nadomješten kreditnom aktivnošću javnih institucija, kao što je Investiciono razvojni fond.
Prema ocjenama EU Crna Gora je uspostavila dobar institucionalni okvir za razvoj politike MSP i strukturu za pojednostavljenje regulatornog okruženja.
I pored toga, kako smatraju u EU, neophodan je dodatan napor za implementaciju sistema monitoringa i evaluacija.
„Uspješan razvoj konkurentnog sektora malih i srednjih preduzeća je osnov za održivi ekonomski rast i veće zapošljavanje“, kazali su iz PKCG.
PKCG se, kako su saopštili njeni predstavnici, kontinuirano bori za unaprijeđenje položaja tih poslovnih subjekata na tržištu, koji čine 99 odsto ukupnog broja preduzeća.
„Riječ je o sektoru koji pokazuje tendenciju rasta. Broj malih i srednjih preduzeća u prošloj godini je iznosio skoro 26 hiljada, što je 10,2 odsto više u odnosu na 2014. Pristup finansijama, siva ekonomija, nelojalna konkurencija, barijere na lokalnom nivou i nedosatatak kvalitetne poslovne infrastrukture predstavljaju glavne izazove u poslovanju MSP“, kazali su iz PKCG.
Jačanje konkurentnosti ekonomije, kako su saopštili, traži kontinuirano unaprijeđenje poslovnog ambijenta i sprovođenje strukturnih reformi, uvođenje i korišćenje savremenih tehnologija i inovacija, razvoj novih proizvoda i podizanje njihovog kvaliteta, kao i intenzivniju izvoznu orijentaciju.
„Crna Gora bilježi kontinuirani napredak u toj oblasti, što potvrđuju i izvještaji relevantnih međunarodnih institucija“, kazali su iz PKCG.
Evropska komisija (EK) je, kako su podsjetili, 2008. godine podržala inicijativu za dalje jačanje održivog rasta i konkurentnosti MSP, usvajanjem posebnog dokumenta pod nazivom Akt o malim preduzećima koji definiše principe, daje smjernice i najbolje prakse u oblasti podrške MSP i preduzetništvu.
„Na prvo mjesto stavlja potrebe tih preduzeća kako bi se ojačali njihov potencijal za stvaranje novih radnih mjesta i konkurentnost unutar jedinstvenog tržišta. Ključni elemenat SBA je princip Small think first (Prvo misli na male), uključen u donošenje odluka na svim nivoima u EU i u nacionalnim politikama“, kazali su iz PKCG.
SBA je najviši politički dokument u EU koji definiše deset principa politike MSP i koji je zamijenio Evropsku povelju za mala preduzeća.
On daje smjernice i najbolje prakse u oblasti podrške MSP i preduzetništvu. Direkcija za razvoj MSP koordinira u Crnoj Gori sprovođenje principa Akta o malim preduzećima.
Na osnovu Indeksa politike MSP za ovu godinu, Crna Gora je, kako se navodi, od 2012. godine ostvarila napredak u usklađivanju politike MSP sa principima Akta o malim preduzećima EU, posebno u dijelu koji se odnosi na preduzetničko učenje.
U odnosu na prethodni izvještaj iz 2012. godine, u Crnoj Gori poboljšanja su postignuta u dijelu koji se odnosi na institucionalno, regulatorno i operativno okruženje za MSP.
Tehnički standardi su, kako se navodi, u velikoj mjeri usklađeni sa pravnom tekovinom EU, uslovi za registraciju i poslovanje olakšani, poreski sistem pojednostavljen i elektronski dostupan, a uspostavljena je institucionalna infrastruktura i finansijski instrumenti za promovisanje inovacija u MSP.
EU smatra da je u budućnosti potrebno raditi na uspostavljanju kreditnog garantnog fonda, daljem jačanju inicijativa za poboljšanje finansijske pismenosti MSP i njihove sposobnosti za pristup tržištu kapitala.
Mina biznis