Iako se i u drugim djelovima svijeta proizvodi vino bez grožđa, na primjer Finci ga prave od jabuka, ovo je prvi slučaj sintetičkog vina koje se, tvrde njegovi tvorci, može na tržištu nositi s pojedinim vrstama pravog originalnog vina ( napravljenog od grožđa)
"Na ideju smo došli prilikom posjeta poznatim vinarijama u Napa dolini na čijim smo zidovima vidjeli izloženu bocu legendarnog Chateau Montelena, prvog u istoriji kalifornijskog Chardonnaya koji je pobijedio francuske konkurente na izložbi vina u Parizu 1976. godine"- kaže Čua
I dodaje kako se radilo o boci vina koju nikako nisu mogli finansijski priuštiti pa im je palo na pamet da naprave sintetičko vino vrhunskog ukusa koje će biti dostupno svima i čiji proizvodni proces neće trajati mjesecima.
Američka vinarija Ava iz Kalifonrije tvrdi da su njena sintetička "vina" ukusom jednaka originalima te da je proizvodnja puno jeftinija i brža.
"Vino izrađujemo od 85 posto vode, do 13 posto etanola, zavisno o "vrsti" vina, a ostalo su boje, šećer i različite vrste ukusa – objašnjava Chua dodajući kako su prvi pokušaji bili očajni i nepitki, ali sada su, kaže, napravili vrhunsku verziju italijanskog Moscato d’Astija, a sledeći na redu je vještački Dom Pérignon.
Takođe tvorci sintetičkog vina Mardon i Alek imaju u planu da proizvedu 500 flaša vina replika verzije. Dom Perignon šampanjca 1992, koji će koštati oko 50 dolara, umjesto na primjer originalnog vina čija cijena ide i do 200 doalra po jednoj flaši.