Svijet

PAKT S ĐAVOLOM: Tajni sporazum EU i afričkog diktatora kako bi se spriječio dolazak izbjeglica

U svojim naporima da spriječi priliv migranata iz Afrike, Evropska unija planira da dopremi opremu za ličnu registraciju izbjeglica u Sudan, čiji je predsjednik Omar al Bašir tražen zbog optužbi za genocid i zločine protiv čovječnosti. Evropske države u ovom krajnje diskutabilnom dogovoru predvodi Njemačka, piše list "Špigel".
PAKT S ĐAVOLOM: Tajni sporazum EU i afričkog diktatora kako bi se spriječio dolazak izbjeglica
Portal AnalitikaIzvor

Ambasadori 28 zemalja članica EU obavezale su se na tajnost. Njemački list navodi da je "Evropska komisija striktno upozorila da javnost ni pod kojim okolnostima ne bi smjela da sazna detalje razgovora koji su održani 23. marta, kao i da je visoka predstavnica EU za bezbjednost i spoljnu politiku Federika Mogerini istakla da je ugled Evrope na kocki".

Evropske diplomate postigle su dogovor po kojem će sarađivati sa sudanskim diktatorom u oblasti oko Roga Afrike kako bi sprečili tzv. "ekonomske migrante" da krenu put Evrope, a sve pod vođstvom Njemačke. Ovaj dogovor obavezuje EU da za tri godine uplati 40 miliona eura u budžete osam afričkih zemalja, uključujući i Sudan. Prema podacima "Špigela" i televizije "ARD", taj novac biće iskorišćen striktno za zaštitu granica.

Šta uključuje ovaj sporazum?

Evropska unija će u Sudan (i ostale afričke zemlje uključene u sporazum) poslati kamere, skenere i servere za registrovanje izbjeglica na granicama, a obučavaće i sudansku graničnu policiju kako da spriječi ilegalan prelazak granice. Pored toga, novcem iz EU izgradiće se i dva izbjeglička kampa u Sudanu, koji će imati i prostorije za pritvor izbjeglica koje budu pokušavale ilegalno da pređu granicu.

Projektom će upravljati njemačka agencija "GIZ". Ova agencija pripada vladinom sektoru, a i ranije je radila projekte u autoritarnim državama. Primjera radi, u Saudijskoj Arabiji njemački stručnjaci obučavaju graničnu policiju u pogledu korišćenja visoko tehnološke opreme koja služi za nadzor i kontrolu graničnih prelaza. Prema pisanju "Špigela", ova agencija služi kao svojevrsni paravan u slučajevima kada njemačka vlada želi da posluje "malo manje transparentno nego inače".

Važna ruta

Sudan, inače treća najveća afrička zemlja, je bitan zbog toga što kroz njegovu teritoriju prolazi izuzetno važna izbjeglička ruta. Migranti iz Eritreje, Somalije, Demokratske Republike Kongo i Centralne Afričke republike traže način da dođu do libijskog Kartuma, odakle se ukrcavaju na brodove za EU. Najbliži put do broda jeste preko Sudana. Prema podacima Ujedinjenih nacija, trenutno oko četiri miliona izbjeglica pokušava da se dokopa Evrope koristeći baš ovu rutu.

2da61a7b1206817b793f5e4e36b

- Evropa je sada stavila ključ za kontrolu migracije, a samim tim i sudbinu izbjeglica, u ruke čovjeka koji se sumnjiči za ratne zločine. Režim koji je destabilizovao čitav region i raselio milione ljudi sada treba da bude rješenje za EU - kritikovala je Marina Peter, ekspert za područje Roga Afrike u njemačkom ogranku humanitarne organizacije "Nahranimo svijet".

Rizik koji preuzima EU

Evropska unija se ovim sporazumom kocka sa svojim ugledom. Ne samo zbog toga što se u tajnosti dogovarala sa ratnim zločincem, već i zbog toga što bi skupocjena oprema za nadzor, koja će biti plaćena iz Fonda za bespovratna sredstva, mogla da bude zloupotrebljena od strane afričkih režima kako bi se vršila represija nad stanovništvom.

Jedan sudanski general rekao je za "Špigel" da oprema neće biti korišćena samo za nadzor izbjeglica, već za cijelu sudansku populaciju. Prema njegovim rečima, Baširov cilj je apsolutni nadzor nad stanovništvom.


Pored toga, stručnjaci poput Peterove izražavaju veliku sumnju u želju sudanskog režima da bude ozbiljan partner u spriječavanju migracije. Ona ističe da i sam taj režim sarađuje sa kriminalnim mrežama krijumčara ljudi, i od toga ubira veliki profit. Pojedini izveštaji NVO i humanitarnih agencija ukazuju da je sudanska policija u velikom broju slučajeva prodavala izbjeglice trgovcima ljudi, koji su ih zatim preprodavali u roblje.

Optužbe na račun Omara al Bašira

Najveću kontroverzu u ovom sporazumu čini činjenica da je u ovaj dogovor uključen Sudan, zemlja čiji je predsjednik optužen za stravične ratne zločine, genocid i zločine protiv čovječnosti u Darfuru, gdje je ubijeno oko 300.000 ljudi, dok je više od dva miliona prisilno raseljeno.

Pored toga, "Amnesti internešnal" tereti Bašira za otmicu i mučenje političkih protivnika, dok su ga mnoge zemlje, između ostalih i SAD, optužile da pruža finansijsku pomoć teroristima.

Blic.rs

Portal Analitika