Hrvatski državni vrh okupio se u selu Blajburg, blizu slovenačko-austrijske granice, a na komemoraciju je došlo i nekoliko hiljada ljudi, od kojih neki mašu zastavama s ustaškim simbolima i natpisima "Za dom spremni".
Televizija "N1" prenosi da će na čelu kolone koja predstavlja hrvatski državni vrh biti ministar kulture Zlatko Hasanbegović, koji je i sam optužen za koketiranje s ustaštvom (sluča fotografije na kojoj je uslikan sa ustaškom kapom na glavi).
Na groblje Dobrava kraj Maribora jutros su stigli potpredsjednik vlade Hrvatske Tomislav Karamarko,
predsjednik Sabora Željko Reiner, ministar spoljnih i evropskih poslova Miro Kovač, potpredsjednik Sabora Ivan Tepeš, Robert Podolnjak, Milijan Brkić, kao i ministar veterana Tomo Medved, ali i bivši ministar Mijo Crnoja.
Premijer Tihomir Orešković Blajburg je posetio juče, i poručio svima da se "dostojanstveno poklone žrtvama".
Komemoraciju na Blajburgu organizuje Počasni blajburški vod, a pokrovitelj je od ove godine ponovno Hrvatski sabor, dok je supokrovitelj Hrvatski narodni sabor Bosne i Hercegovine.
Počasnom vodu hrvatske vojske danas je uoči komemoracije oduzeto oružje od strane austrijske policije. Kako javlja Index.hr, austrijska policija zaustavila je počasni vod HV-a i ne dozvoljava im pristup komemoraciji.
Zapovjednik voda preko prevodioca je uvjeravao policajca:
"Iz ove se puške ne može pucati. Služi samo za ceremonije", kazao je, ali ga policija nije poslušala.
Potjerani su svi naoružani vojnici. Ne mogu ući u prostor za komemoraciju i vraćaju se kući.
Jedan od okupljenih kazao je: "Da su vam Sirijci, pustili biste ih, dok Hrvate opet razoružavate."
Austrijska policija odvela je pripadnike HV-a oko kilometar od komemoracije i svaku pušku fotografiše posebno.
Ovaj skandal je komentarisao HNS-ov Boris Blažeković, bivši izaslanik Hrvatskog sabora u parlamentarnoj skupštini NATO-a.
"Vojska naoružana ne smije preko granice ukoliko to ne dozvoli Vlada, potvrdi Sabor te na kraju predsjednica. To je nedozvoljivo i taj dilentantizam u ponašanju unutar države danas je prava sramota. Naprosto je nedopustivo da se takve stvari dešavaju, očito tu niko ne zna kako se država vodi. Za dva vojnika koji sudjeluju na misiji u Somaliji Sabor je morao odobriti odlazak s oružjem preko granica", objasnio je Blažeković.
Slučaj Blajburg
Slučaj Blajburg odnosi se na događaj koji se desio krajem Drugog svetskog rata tokom maja 1945, kada je na desetine hiljada vojnika povezanih sa snagama Osovine, koji su bježali iz Jugoslavije nakon kraha Hitlerovog režima, bilo ponovo vraćeno u zemlju i likvidirano u znak odmazde zbog stravičnih zločina u ime ustaškog i nacističkog režima.
Događaj je dobio ime po koruškom pograničnom mjestu Blajburg na austrijsko-slovenačkoj granici. Ubijeni su pripadnici ili saradnici fašističkih režima od strane pripadnika Jugoslovenske armije. Među nastradalima je najviše bilo Hrvata, pripadnika ustaškog pokreta.
Blic.rs