„S ciljem da budu što konkurentije, sve naše zemlje moraju biti otvorene i spremne za unapređenje poslovnog ambijenta i investicije u infrastrukturu, povećavajući tako pristupačnost naših ekonomija“, kazao je ministar Kavarić govoreći na panelu „Saradnja u oblasti razvoja industrije“.
Pored ministra Kavarića, na panelu, čiji je domaćin bio ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Vladi BiH Mirko Šarović, govorili su ministar poduzetništva i obrta u Vladi Hrvatske Darko Horvat, ministar ekonomije u Vladi Republike Srbije Željko Sertić, ministar u Vladi Narodne Republike Kine Ning Jizhe i ministar ekonomije u Vladi države Katar Ahmad bin Jasem bin Mohamed Al-Thani.
Ministar Kavarić je kazao da su novi izazovi prepoznati i u razvoju infrastrukture, i podsjetio na posvećenost Crne Gore regionalnoj saradnji i projektima.
„Mi dajemo poseban značaj našem učešću u Berlinskom procesu, što je potvrđeno na Bečkom samitu u avgustu prošle godine. Projekti za koje će biti obezbijeđena sredstva, a koja su od velikog značaja za Crnu Goru, su dio Jadransko-jonskog koridora, projekti u željezničku infrastrukturu, energetiku, kao i nastavak već započetog projekta autoputa", kazao je ministar Kavarić.
Govoreći o poslovnom ambijentu u Crnoj Gori, ministar je podsjetio na efikasan, transparentan i konkurentan poreski sistem, jednak tretman domaćih i stranih investitora, euro kao zvaničnu valutu i liberalizovan spoljnotrgovinski sistem.
„Investiciona zajednica sastoji se od investitora iz više od 90 zemalja. Prema tome, u posljednih 10 godina priliv stranih direktnih investicija je između 15 i 20% BDP-a“, kazao je ministar Kavarić i dodao da se glavni podsticaji za investitore odnose na direktne finansijske grantove za nove investitore (od 3.000 do 10.000 eura po novom radnom mjestu), poreska oslobođenja naročito u manje razvijenim djelovima zemlje, subvencije za plate zaposlenih u biznis zonama, kao i smanjenje poreza i doprinosa na lokalnom nivou.
Ministar Kavarić je, učestvujući na Ministarskom panelu „Perspektive Kina + 16“ istakao da je naša zemlja veoma aktivna i u Programu saradnje između NR Kine i zemalja centralne i jugoistočne Evrope - 16 + 1.
„Od ukupno 10 milijardi kreditnih sredstava po ovom programu, blizu 10% je dodijeljeno za realizaciju različitih projekata u Crnoj Gori. Među najznačajnijim projektima u ovoj oblasti je početak izgradnje autoputa Bar-Boljari i angažovanje i razvoj potencijala Luke Bar u okviru projekta „Jedan pojas jedan put“, kazao je ministar Kavarić.
Međutim, kako je naglasio ministar Kavarić, zemljama regiona su potrebni investitori koji su spremni da dijele rizik investicije. Na taj način, po riječima ministra ekonomije, otvara se čitav set projekta za saradnju. Kao primjer takvih regionalnih potencijala, ministar Kavarić je izdvojio hidropotencijal na zajedničkim vodotocima, jer je, kako je naglasio, čitav energetski potencijal Zapadnog Balkana dodatno dobio na atraktivnosti realizacijom podmorskog kabla.
„Zapadnobalkanski investicioni okvir je značajno doprinio da mi kao region više ne razgovaramo šta treba raditi, nego kako“, zaključio je Kavarić.
Ministarskom panelu su prisutvovali resorni ministri Kine, Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Mađarske, Letonije i Litvanije.
Na ovogodišnjem dvodnevnom „Sarajevo biznis forumu“, pored zemalja regiona, učestvuje 150 članova delegacije iz Kine, 25 članova delegacije iz Indije, kao i delegacije iz Malezije, Sudijske Arabije, Katara, Kuvajta i Turske.
U delegaciji ministra Kavarića bio je i ambasador Crne Gore u Bosni i Hercegovini Milan Lakić.