Komesar Vela je ocijenio da govor crnogorskog ministra poljoprivrede Ivanovića predstavlja veoma dobru intervenciju, posebno imajući u vidu dio u kome se ističe da ribolov u Crnoj Gori ima snažnu sociološku i kultulorošku ulogu, da najveći dio ribarstva predstavljaju obalni ili mali ribari koji vjekovima unazad obavljaju ribolov na svojstven način, te da ne smijemo uništavati kulturu, tradiciju i istoriju koji su nam upravo pomogli da očuvamo resurse koje imamo danas.
Učesnici konferencije zaključili su da se u cilju oporavka i zaštite ribljeg fonda mora djelovati zajednički i na svim nivoima: nacionalnom, regionalnom, međunarodnom i evropskom. Nema jedinstvenog srebrnog metka za rješenje svih problema, već je potrebna adekvatna kombinacija mjera, u prvom redu, jačanje borbe protiv nelegalnog ribarenja, unapređenje naučne saradnje, kao i uključivanje svih zainteresovanih strana u proces donošenja odluka.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, neophodno je pažljivo proučiti i otkloniti socio-ekonomski uticaj mjera zaštite ribljih resursa, posebno kada je riječ o malom ribarstvu. Uprkos činjenici da su mali ribari izuzeti od potrebe davanja podataka, važno je prikupiti što više informacija o njima, kako bi im se pomoglo na najbolji način. To je sektor kojeg treba podržati više od bilo kojeg drugog - glavne su poruke ministarske konferencije.
Evropska komisija će u narednom periodu dati smjernice na koji način se mogu najbolje iskoristiti dostupni vidovi finansiranja, kroz Instrument evropskog susjedstva i Evropski pomorski i ribarski fond. Naredna ministarska konferencija je predviđena za mart 2017-te, na kojoj će biti usvojena Zajednička deklaracija o održivosti ribarstva u Mediteranu.