Crnogorska delegacija sastavljena od grupe profesionalnih ribara i predstavnika Instituta za biologiju mora iz Kotora, na čelu sa generalnim direktorom Direktorata za poljoprivrede i ribarstvo u Ministarstvu Danijelom Stolicom, boravila je u italijanskoj regiji Kampanija. Studijsku posjetu organizovalo je Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede Italije.
Centralni događaj studijske posjete je bila konferencija na temu „Ribolov sitne plave ribe i tune“. Naši ribari su tom prilikom imali priliku da se informišu i diskutuju o aktuelnim pitanjima iz oblasti ribarstva u Jadranu, kao što su: donošenje mjera upravljanja resursima plave ribe, primjena evropskih pravila o sistemu sledljivosti (od mreže do tanjira), kao i načinima bolje kontrole i upravljanja tržištem. Ribari su veliko interesovanje pokazali i za prezentaciju o trenutnom stanju resursa male plave ribe i tune u Jadranu, koje je prezentovano od strane predstavnika FAO - ADRIAMed projekta, u koji su uključeni i naučnici iz Crne Gore.
U nastavku su predstavljeni zdravstveni aspekti korišćenja plave ribe u ishrani, čime se ukazalo na nutritivni značaj ribe, naročito plave. Iskustvo Italije koja je veliki potrošač male plave ribe i tune, može biti značajno za Crnu Goru koja se ne može pohvaliti u tom smislu. Način promocije i edukacije potrošača može biti vodič za promovisanje nutritivne vrijednosti i plave ribe kao brenda u Crnoj Gori.
Predstavnici najvećih udruženja ribara u Italiji i direktor Generalne direkcije za morsko ribarstvo i akvakulturu italijanskog Ministarstva poljoprivrede, hrane i šumarstva, gospodin Rikardo Rigilo bili su izvanredni domaćini crnogorskoj delegaciji. Osim učešća na konferenciji, za naše ribare organizovana je i posjeta dvije ribarske luke - Torre del Greco i Salerno(najznačajniju ribarsku luku u Italiji). Tom prilikom vidjeli su koje efikasne alate koriste italijanski ribari, upoznali se sa načinom lova plave ribe i dobili brojne savjete i preporuke kako da unaprijede ovaj tip ribolova u Crnoj Gori. Najveći utisak na naše ribare ostavila je brojna i razvijena ribolovna flota za ulov tune, s obzirom na činjenicu da kod nas nije razvijen. U tom smislu studijska posjeta može biti značajna za za stvaranje kontakata za dalju saradnju u cilju boljeg korišćenja postojećih ribljih resursa Crne Gore.
Da je iskustvo sa studijske posjete Italiji bilo vrijedno crnogorskim ribarima potvrđuje i iskusni hercegnovcki ribar Goran Kise. “Italija je jedna od najjačih zemalja na Mediteranu što se tiče ribarstva, pogotovo kada je riječ o izlovu sitne plave pelagične ribe, prije svega inćuna i sardela, ali i tune. Oduševljeni smo kako su nas dočekali, ali i onim što smo vidjeli i čuli. Dosta toga se može primijeniti, ali moramo nastaviti sa modernizovanjem naše flote, što zahtijeva značajna ulaganja”, kazao je Kise.