Abiznis

Gospodo, Rusi mogu bez Evrope

Poslije skoro dvije godine analiziranja efekta sankcija koje su uvedene Rusiji, kolumnista Forbsa Kenet Rapoza zaključio je da Rusija može da živi bez Evrope.
Gospodo, Rusi mogu bez Evrope
Portal AnalitikaIzvor

On ipak dodaje da je pred Rusijom i dalje dug put kako bi potpuno zamjenila evropsku robu domaćom, ali da joj sankcije pogoduju u mnogo čemu.

“U više navrata su predviđali propast naše ekonomije. Ali mi nismo u rasulu. Ima poteškoća, ali trenutna ekonomska situacija Rusije je mnogo bolja nego u mnogim drugim periodima naše istorije”, rekao je nedavno ruski permijer Dmitrij Medvedev.

Rapoza objašnjava da su neki ruski proizvođači hrane zahvaljujući sankcijama privoljeli Ruse da kupuju njihovu hranu. 

“Možda Rusija ne možde da ima određene vrste evropskih sireva, ali može da izvuče više plodova iz mora i konzumira piletinu proizvedenu na lokalnim farmama”, piše on. 

“Plus s ruskom vladom koja ih podržava subvencijama, lako će oni bez Evrope bar u dogledno vrijeme”, nastavlja. 

Potrošači ipak nisu te sreće, jer zamjena proizvoda iz uvoza je dugotrajan proces što se odražava na cijene. 

Autor dalje navodi brojke: Prošle godine, proizvodnja pilećeg mesa porasla je 8,6 odsto. U 2014. godini, uvoz piletine činio je svega 10% pilećeg mesa koje je prodato u Rusiji. U 2015. je iznosio samo 5%. Uvoz sireva pao je sa 40, 6 odsto na 22 odsto prošle godine. Inflacija je sada na 7,3%. 

"Uzimajući u obzir ove činjenice, da, Rusija može da živi bez Evrope", rekao je on. 

S druge strane ruske kontramjere zadale su udarce evropskim zemljama. Neki podaci udruženja poljoprivrednika pokazuju da je rampa Rusije koštala evropske poljoprivrednike 5,5 milijardi eura. 

Posebno je loša situacija kod izvoza svinjetine, mlječnih proizvoda, voća i povrća i govedine. 

"Ova situacija nije posljedica naše greške, a mi plaćamo najveću cijenu međunarodne politike”, navodi se u jednom od saopštenja poljoprivrednika. 

Rapoza se osvrće i na energetski sektor i navodi da ni tu nema veće štete po Rusiju, pošto evropske kompanije i dalje pregovaraju oko kupovine gasa i gradnje gasovoda. 

Ipak, on na kraju teksta nije licitirao do kada bi mogao da traje ovaj embargo i kakve mogu biti njegove krajnje posledice, kao i ko će ga prvi ukinuti.

B92.net 

Portal Analitika