Abiznis

Port of Adria: Pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta u skladu sa zakonom

Nijesu tačni navodi sindikata da Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta nije usvojen u skladu sa zakonom, kao i da na bilo koji način ugrožava prava radnika. Naprotiv, Pravilnik je usvojen u skladu sa važećom regulativom i u najboljem interesu za razvoj kompanije, saopšteno je Portalu Analitika iz menadžmenta kompanije AD Port of Adria.
Port of Adria: Pravilnik o sistematizaciji radnih mjesta u skladu sa zakonom
Portal AnalitikaIzvor

Primjena novog pravilnika omogućava eliminisanje postojećih neefikasnosti u radu, ostvarenje ušteda u poslovanju i otvara prostor za napredovanje posvećenih zaposlenih koji su spremni da ulažu u sebe i svoje znanje i vještine, u skladu sa međunarodnim standardima i metodologijom rada koje Port of Adria AD postepeno uvodi.

-Novi Pravilnik o organizaciji i sistematizaciji  radnih mjesta AD ”Port of Adria” Bar  usvojen je u skladu sa zakonom, od strane borda direktora kompanije u februaru 2016. godine. Svojim sadržajem, Pravilnik je u potpunosti usklađen sa zahtjevima zakona o radu što znači da sadrži “utvrđena radna mjesta, opis poslova radnog mjesta, vještine i radno iskustvo, vrstu i stepen stručne spreme, odnosno nivoa obrazovanja i zanimanja.” Iako to regulativa ne zahtijeva, Pravilnik sadrži i koeficijente radnih mjesta u rasponima koje predviđa kolektivni ugovor, čl.72. Izuzev u slučaju troje zaposlenih, svim ostalim zaposlenima je zadržan koeficijent koji su prethodno imali što je u ovom momentu najbitnije, a što kolege iz sindikata prećutkuju iz njima znanih razloga. Usvajanje novog Pravilnika o organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta bilo je neophodno jer prethodni dokument datira iz 2009. godine, kada je Kompanija imala 1111 zaposlenih, preuzetih iz AD Luka Bar, brojao je veliki broj naziva radnih mjesta (ukupno 127) i nivoa rukovođenja, što je u praksi dovodilo do rasplinjavanja odgovornosti i neefikasnosti u radu. Samo smanjenjem broja naziva radnih mjesta odnosno nivoa rukovođenja, doprinijeće se efikasnosti  obavljanja poslova i ekonomičnosti, s obzirom na izdatke za procjenu rizika za svako radno mjesto koje kompanija ima- ističe se u saopštenju.

U opisima poslova  predviđen je isti nivo obrazovanja i zanimanja kao i u tabelarnom dijelu sistematizacije, tako da je svaki zaposleni dobio koeficijent za svoje radno mjesto prema nivou obrazovanja koji  posjeduje.

-Nije tačno da je bilo kome taj koeficijent ispod minimuma predviđenog za odgovarajući nivo obrazovanja. Naprotiv, upravo sa ciljem da se ne ugrozi prethodno pravo zaposlenih, prilikom objedinjavanja ranije npr. dva naziva radnog mjesta istog nivoa obrazovanja, konkretan radnik zadržava svoj koeficijent, a raspoređuje se na radno mjesto pod novim nazivom, što je dovelo do toga da dio zaposlenih na istom radnom mjestu, sa istim nivoom obrazovanja, ima različit koeficijent. U pitanju su minimalne razlike najčešće u intervalu od 0,10 do 1,00 na nivou referenata. U par slučajeva razlika je veća. Međutim, u pitanju su rukovodeća radna mjesta sa različitim stepenom odgovornosti i stepenom složenosti poslova. Nijesu tačni navodi sindikata da su zaposleni raspoređeni na radna mjesta za koja nemaju znanje i obučenost. Svi zaposleni raspoređeni su u skladu sa uslovima iz posebnih zakona i završili su potrebne obuke, ili je to u toku (kao u slučaju unutrašnje službe zaštite, npr). Kolege koje vode sindikalna udruženja treba da znaju da je primjena sistematizacije uslov za dobijanje Akta o procjeni rizika za svako radno mjesto i još oko 25 dokumenata i sertifikata za svakog radnika, iako su u međuvremenu zaposleni uspješno prošli obuku za bezbjedan rad, a u organizaciji ekspertskih instituta u oblasti zaštite na radu. Podsjećamo kolege iz sindikata da je i prethodni Pravilnik o sistematizaciji (2009. godine) stupio na snagu retroaktivno. Tada im to nije smetalo- naglašava se u saopštenju.

Kako se dodaje, Global Ports Holding posvećen je izvršenju obaveza preuzetih potpisivanjem kupoprodajnog ugovora, uz poštovanje crnogorskih zakona i visokih poslovnih normi u Crnoj Gori.

-Do kraja godine, investicije će premašiti nivo na koji smo se obavezali. Sproveli smo, koliko je nama poznato, najizdašniji socijalni program u Crnoj Gori sa prosječnim neto iznosom isplaćenih otpremnina koji premašuje 25.000 eura po zaposlenom. Neočekivano smo podnijeli troškove iz prethodnog perioda, isplatom razlike u zaradama za period prije preuzimanja Kompanije u iznosu od preko 1,2 miliona eura. Ipak, posvećeni smo da doprinesemo optimalnoj valorizaciji luke Bar, zahvaljujući jednako posvećenim zaposlenima koji prate međunarodne standarde poslovanja u našem sektoru. U tome ćemo istrajati- zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika