Najskuplju picu na svijetu pod nazivom "Luj XIII" nudi mladi italijanski kuvar Renato Viola. Sastojci su mocarela, meso od bafala, tri vrste kavijara, crvene krabe, ringlice i jastog. Košta samo 8.300 eura
Smatra se da je krompir sorte "La Bonnotte" stvorio lično vrhovni bog Inka. Toliko je nježan po svojoj strukturi, da se mora prikupljati samo ručno. Kilogram ovog krompira košta oko 500 eura.
Najskuplji omlet na svijetu možete pojesti u restoranu njujorškog hotela "Le Parker Meridien". Osim jaja, tu je usitnjeni cijeli jastog i kavijar od pastruge. Košta 1.000 dolara.
Najskuplji desert služi se u njujorškom restoranu "Serendipity 3". Ukrašen je jestivim zlatnim ljuspicama i poslužuju ga u čaši ukrašenoj zlatnim obodom i dijamantima. Jede se sa zlatnom kašičicom optočenom takođe, dijamantima. Ovo zadovoljstvo košta 25.000 dolara, a praznu čašu gost može ponijeti sa sobom.
Čokolada koja vas može odvesti u bankrot zove se "Chocopologie by Knipschildt" i proizvodi se u SAD. Za komad od 453 grama mora se izdvojiti suma od 2.600 dolara.
Crni kavijar nije najskuplji na svijetu, već onaj pod nazivom "Almas", koji dolazi iz Irana i predstavlja ikru albino-beluge. Samo 100 grama ikre spakovane u teglicu od čistog zlata košta oko 2.000 dolara.
Najdragocenija gljiva je zasigurno bijeli tartuf. Ovaj specijalitet, u stvari, nema utvrđenu cijenu jer se svaki veći komad prodaje na aukciji. Prije četiri godine trojica hongkongških magnata zajedno su platili gljivu od 750 grama zapanjujućih 209.000 dolara.
Najskupoceniji začin na planeti je šafran. Pravi šafran je, ustvari, tučak biljaka iz porodice Crocus sativus, a za dobijanje pola kilograma začina neophodno je 225.000 tučaka. Jedan kilogram pravog šafrana košta oko 6.000 dolara.
Najskuplje meso na svijetu predstavlja čuvena japanska "mramorna" govedina.
File od 200 grama u Evropi košta više od 100 dolara. Neki komadi, posebno mekani, prodaju se i za hiljadu dolara.
Šampion među orasima je makadamija. Nekada je bio dio osnovne ishrane australijskih Aboridžina, ali zbog komplikovanog načina rasađivanja i gajenja, godišnja proizvodnja ovog delikatesnog oraha je oko samo 40 tona. Kilogram makadamije u zemlji porijekla košta više od 30 dolara.
blic.rs