Naveo je da je sistematizacija radnih mjesta u Poreskoj upravi, kao organu u sastavu Ministarstva finansija, obuhvaćena Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji.
- Nacrtom prijedloga za izmjenu ovog akta nije predviđeno postojanje sektora za poresku policiju, koji postoji u pravilniku koji je trenutno na snazi. Od ishoda ovog prijedloga, odnosno usvajanja od strane Vlade zavisi i da li će sektor poreske policije biti i definitivno ukinut. Moram, međutim, naglasiti da u skladu sa postojećim zakonima o krivičnom postupku i o poreskoj administraciji ni do sada nijesu bila predviđena ovlašćenja za Poresku upravu kojima bi se omogućilo funkcionisanje poreske policije u punom kapacitetu, odnosno vršenje poslova definisanih Pravilnikom o sistematizaciji, što je uslovilo da navedeni sektor još nije formiran u smislu angažovanja potrebnih kadrova – kazao je Mugoša.
Upitan da li će se nepostojanje poreske policije odraziti na finansijsku disciplinu poreskih obveznika, Mugoša odgovara da bi postojanje poreske policije, kao organizacione jedinice u okviru Poreske uprave kojom bi se omogućilo sankcionisanje nelegalnog postojanja i borba protiv poreske evazije i utaja u punom kapacitetu, značajno doprinijelo većoj efikasnosti rada Poreske uprave i jačanju poreske discipline u Crnoj Gori.
- Međutim, Poreska uprava kontinuirano radi na jačanju kapaciteta za efikasnu borbu protiv sive ekonomije i povećanje stepena poreske discipline, kako podsticanjem dobrovoljnog poštovanja poreskih propisa od strane poreskih obveznika, pružanjem modernih usluga, proaktivnom komunikacijom i tumačenjem poreskih propisa, tako i sankcionisanjem nelegalnog poslovanja i nelojalne konkurencije, bez obzira na aspekt vezan za postojanje, odnosno eventualno ukidanje sektora poreske policije, koji ni do sada nije bio operativan u punom kapacitetu – rekao je on.
(Opširnije čitajte u današnjoj Pobjedi)
Foto: dan.co.me