Inicijativa se realizuje u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, Ministarstvom za informaciono društvo i telekomunikacije, Zaštitnikom ljudskih prava i sloboda Crne Gore i Teatra mladih.
Kako navode iz Telenor fondacije, učenici šestog i sedmog razreda upoznaće mehanizme zaštite od opasnosti na internetu, a radionice će biti prilagođene njihovom znanju i navikama.
Ovogodišnje radionice, najavljuju oni, biće realizovane u 17 gradova i 39 osnovnih škola za preko 5000 djece, a prve su već organizovane, tokom ove sedmice, u centralnoj regiji.
Iz Ministarstva prosvjete su poručili da internet pruža mogućnost djeci da uče na zabavan i zanimljiv način, ali i da nepravilno korišćenje tehnologija i interneta može predstavljati rizik.
„U saradnji sa partnerima petu godinu realizujemo projekat #SurfujPametno sa ciljem povećanja svijesti, i unapređenja edukacije naših učenika, roditelja i nastavnika o bezbjednosti na internetu. Zajednički moramo stvoriti ambijent koji će našim učenicima omogućiti da bezbjedno koriste internet i sve prednosti koje ovaj način komunikacije i izvor informacija omogućava. Ministarstvo prosvjete će putem ovakvih i sličnih projekata raditi ne samo na edukaciji učenika, već i nastavnika koji treba da kroz svoj rad informišu učenike o tome kako da sigurno koriste internet“, rekla je Marija Jovović, PR menadžer Ministarstva prosvjete.
Prema riječima Tamare Popović iz Ministarstva za informaciono društvo i telekomunikacije, projekat #SurfujPametno je od velikog značaja za razvoj sigurnog i otvorenog informacionog društva u Crnoj Gori.
,,Sigurni smo da ćemo realizacijom projektnih aktivnosti pokazati da smo na dobrom zajedničkom putu i da će poruka o bezbjednom korišćenju interneta stići do još većeg broja djece nego prethodnih godina“, istakla je Popović.
Za Telenor fondaciju ovo je još jedna značajna faza projekta.
,,Drago nam je da nastavljamo sa uspješnom inicijativom #SurfujPametno i, zajedno sa našim partnerima, stvaramo bezbjedno digitalno okruženje za djecu. Na to nas obavezuje osjećaj društvene odgovornosti prema zajednici u kojoj poslujemo“, rekla je Nataša Đurđić iz Telenor fondacije.
Radionice će biti nastavljene do kraja maja, kada će se osnovci okupiti na velikom završnom događaju u Podgorici, kojim će biti obilježen uspješan završetak pete godine najprepoznatljivijeg projekta o bezbjednosti djece na internetu u Crnoj Gori.
#SurfujPametno inicijativa je od 2012. godine do danas, u 20 opština i kroz 490 interaktivnih radionica, u kontinuitetu edukovala 14.200 osnovaca koji su učili o pravilima ponašanja na Internetu i društvenim mrežama, zaštiti ličnih podataka i bezbjednom surfovanju.