Kako je Portalu Analitika saopšteno iz Privredne komore, osnovni ciljevi CEFTA 2006 sporazuma su povećanje obima međunarodne trgovine i investicija, dalja liberalizacija i olakšanje trgovine, rast stepena harmonizacije i transparentnosti, jačanje regionalne saradnje i olakšavanje vladama u administriranju trgovine i trgovinskih režima. Sporazum CEFTA 2006 je zamijenio 31 bilateralni sporazum međusobno zaključen između CEFTA potpisnica.
Predsjedavanje se vrši na principu rotacije, a Crna Gora je predsjedavajuća zemlja u 2016. godini, kada se obilježava desetogodišnjica od potpisivanja sporazuma.
Prioriteti predsjedavanja su dalja liberalizacija u trgovini uslugama, trgovinske olakšice, investicije i kretanje stručnjaka i kvalifikovane radne snage. Ovi ciljevi sadržani su u stubu integrisanog rasta Strategije 2020, Ministarskim zaključcima CEFTA Zajedničkog komiteta iz 2015. godine i zaključcima sa Samita o zapadnom Balkanu održanom u Beču, u avgustu 2015. godine. Dodatno, poseban akcenat stavljen je na unapređenje dijaloga između privatnog i javnog sektora, jer sporazum i jeste potpisan s ciljem stvaranja uslova za bolju intraregionalnu privrednu saradnju.
Kao uvodni događaj u crnogorsko predsjedavanje Sporazumom u ovoj godini, Privredna komora Crne Gore u saradnji sa Ministarstvom ekonomije Vlade Crne Gore organizuje konferenciju “Deset godina od potpisivanja CEFTA 2006 – rezultati i perspektive”, koja će održati u Podgorici 23. marta 2016. godine.
Deseta godišnjica od potpisivanja Sporazuma je povod za razmjenu iskustava, analizu ostvarenih rezultata, diskusiju o problemima i traženje rješenja za unapređivanje postojećih odnosa. Pored toga, konferencija ima za cilj da upozna privatni sektor sa novinama u oblasti prekogranične trgovine koje će biti implementirane tokom ove godine.
Predstavnici resornih ministarstava i uprava prezentovaće novi Protokol 5 uz CEFTA 2006, kao i Sporazum o trgovinskim olakšicama Svjetske trgovinske organizacije i Nacionalni komitet za trgovinske olakšice koji je osnovan s ciljem koordinacije svih institucija zaduženih za implementaciju sporazuma.
Organizovanje konferencije podržava Projekat “Implementacija CEFTA 2006 u cilju unapređenja internacionalizacije ekonomija jugoistočne Evrope” kojeg finansira Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj Njemačke (BMZ) posredstvom Unije privrednih komora Njemačke (DIHK). Pored predstavnika državih organa, akademaske zajednice i privrede iz Crne Gore, učesnici konferencije će biti i predstavnici CEFTA sekretarijata, Međunarodnog trgovinskog centra, Međunarodne finasijske korporacije (IFC) i privrednih komora zemalja potpisnica sporazuma.
Privatni sektor će igrati važnu ulogu u sprovođenju Programa predsjedavanja Crne Gore, čijim uključivanjem se osim podizanja svijesti o CEFTA 2006, pruža mogućnost neposrednog djelovanja i praćenja sprovođenja Sporazuma.
U tom smislu, Crna Gora će inicirati sveobuhvatnu kampanju za uključivanje privatnog sektora u obilježavanje desete godišnjice CEFTA 2006 i preduzeće aktivnosti usmjerene ka ispitivanju načina na koji se javno-privatni sektorski djalog u CEFTA 2006 Sporazumu može institucionalizovati.
Privredna komora Crne Gore će u dogovoru sa predstavnicima ostalih zemalja potpisnica CEFTA 2006, predvoditi organizovanje nedjelje CEFTA u 2016. godini, što je plan da i nadalje organizuje privatni sektor.