Kako je sapopšteno nakon sjednice, s obzirom na realizovane investicije u ovom sektoru tokom 2014. i 2015. godine, procjenjuje se da će se trend rasta učešća tog sektora u BDP nastaviti.
“Vrijednost proizvedene hrane iznosila je 561 milion eura, a prednost domaćeg agrara su proizvodnja raznovrsne hrane visokog kvaliteta, posebno organske”, istakla je sekretarka Odbora Lidija Rmuš, prezentujući informaciji o privrednim kretanjima.
Ona je navela da su u prošloj godini završeni poslovi vezani za ispunjavanje mjerila koja je Evropska komisija postavila za otvaranje pregovora u poglavljima 11 - Poljoprivreda i ruralni razvoj, 12 Bezbjednost hrane, veterinarstvo i fitosanitarni nadzor i 13 - Ribarstvo.
Rmuš je podsjetila da je u 2015. godini, kroz Agrobudžet za podsticanje razvoja poljoprivrede, opredijeljeno oko 23 miliona EUR, a preko MIDAS projekta isplaćeno je 6,4 miliona za 651 poljoprivrednika.
Prema njenim riječima, kroz IPARD-like1, 291 poljoprivredni proizvođač dobio je bespovratnu finansijsku podršku u vrijednosti od 5,2 miliona EUR.
“Javni poziv za IPARD-like 2, namijenjen za preradu, u vrijednosti od 5,2 miliona EUR bespovratne podrške otvoren je 31. marta i trajaće tri mjeseca. Sa Abu Dabi razvojnim fondom ADMAS potpisan je ugovor o kreditu od 50 miliona USD, i do sada su potpisana četiri ugovora o kreditiranju crnogorskih kompanija”, navela je Rmuš.
Na sjednici je saopšteno da je krajem 2015. usvojen IPARD program do 2020. godine u iznosu od 39 miliona granta za proizvodnju hrane, čija će ralizacija početi ove godine.
Prodaja i otkup proizvoda poljoprivrede, šumarstva i ribarstva u 2015. godini iznosila je 31,6 miliona i veća je 3,8 odsto u odnosu na ostvarenje iz 2014. godine .
Uvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u 2015. godini je iznosio 468,3 miliona EUR i manji je za 2,9 odsto, dok je izvoz bio 59,4 miliona i u odnosu na prošlu godinu bilježi pad za 36,5 odsto.
“U uvozu kao i ranijih godina, najviše učestvuje svježe i rashlađeno meso, zatim pića, mlijeko i mlječni proizvodi i voće i povrće. U 2015. najviše smo izvozili piće, suhomesnate, dimljene i sušene proizvode i cigarete, a ovi proizvodi čine preko 60 odsto izvoza”, saopštili su iz Privredne komore.
Na sjednici je saopšteno da proizvođačima hrane probleme stvaraju spora naplata potraživanja, neadekvatna finansijska podrška banaka i velika konkurencija uvoznih proizvoda.