Njeno mišljenje dijeli i predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker, objavila je agencija Hina pozivajući se na više diplomatskih izvora.
Ti izvori tvrde da Merkelova i Junker traže da se iz nacrta deklaracije lidera EU, koji se danas sastaju sa turskim premijerom Ahmetom Davutogluom, izbaci rečenica da je "zapadnobalkanska ruta sada zatvorena", prenosi hrvatska agencija.
Prije početka samita EU-Turska održava se čitav niz sastanaka, a do sada su se već odvojeno sastali njemačka kancelarka Merkel, holandski premijer Mark Rute, predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk i Komisije Junker.
Podsjeća se da su mediji juče objavili da će lideri EU na sastanku u Briselu nastojati da "zapečate balkansku migrantsku rutu", povećaju pomoć Grčkoj, a pokušaće i da ubijede turskog premijera da uspori priliv izbjeglica i prihvati na hiljade onih koji ne ispunjavaju uslove za dobijanje azila.
U nacrtu saopštenja u koji je imala uvid agencija AP se navodi da će lideri EU navesti da se "neregularan priliv migranata duž zapadnobalkanske rute bliži kraju - ta ruta je sada zatvorena".
Tusk je u svom pozivnom pismu čelnicima zemalja članica istakao da u rješavanju migrantske krize EU mora da vrati normalno funkcionisanje "šengenskog prostora".
"Moramo da se vratimo Šengenu. Zemlje na zapadnobalkanskoj ruti, uključujući i one izvan EU, spremne su i odlučne za puno sprovođenje naših zajedničkih pravila i odluka, što uključuje i Šengenske propise", kaže Tusk, koji je u sklopu priprema za sastanak EU-Turska posjetio sve glavne gradove na zapadnobalkanskoj migrantskoj ruti.
On je dodao da bi to značilo kraj politike propuštanja izbjeglica i slanja u susjednu zemlju.
"To samo po sebi neće riješiti krizu, ali je nužni preduslov za evropski konsenzus. U ponedeljak bi trebalo da svi potvrdimo taj pristup. S tim bi zatvorili zapadnobalkansku rutu, koja je bila ulazna tačka za 880.000 migranata koji su ušli tokom 2015. i 128.000 u prva dva mjeseca ove godine", dodao je Tusk.
Izvor: b92.net