Abiznis

PKCG: Sastanak sa diplomatama i predstavnicima opština

U Privrednoj komori Crne Gore održan je radni sastanak sa predstavnicima diplomatsko konzularnih predstavništava (DKP) akreditovanih u Crnoj Gori i Vlade i opština.U radu je učestvovalo 25 predstavnika DKP, kao i predstavnici sedam crnogorskih opština.
PKCG: Sastanak sa diplomatama i predstavnicima opština
Portal AnalitikaIzvor

Prema riječima potpredsjednika Privredne komore Ivana Saveljića, crnogorska ekonomija je i u prethodnoj godini zabilježila rast BDP-a sa procijenjenom stopom od 4,3 odsto u 2015. godini.

- Da bismo dostigli prosječan nivo BDP-a Evropske unije, koja je naš cilj, moramo održati ovaj trend rasta. Za to su neophodne strukturne promjene kako bi dodatno unaprijedili poslovni ambijent – rekao je Saveljić.

On je istakao da se otpočelo sa realizacijom važnog infrastrukturnog projekta, auto puta Bar-Boljari, naglašavajući značaj i potrebu za daljim razvojem saobraćajne infrastrukture, što podrazumijeva i rekonstrukciju željeznice i kvalitetnije povezivanje sa regionom. Sve to je neophodno da bi ekonomija zemlje bila konkurentnija, povezanija sa tržištima regiona i Evrope, te da bi Luka Bar i aerodromi postale hab destinacije regije.

Potpredsjednik PKCG je predstavio potencijale crnogorskog turizma, energetike, industrije, govorio je o stanju bankarskog sistema, ali i ukazao na probleme visokog spoljnotrgovinskog deficita i porasta nezaposlenosti, naročito mladih.

Željko Stamatović, pomoćnik ministra vanjskih poslova i evropskih integracija govorio je o strateškim pravcima razvoja crnogorske ekonomije, evroatlantskim integracijama i ekonomskoj diplomatiji.

- Prije deset godina obnovom nezavisnosti smo preuzeli odgovornost za našu budućnost koju smo vidjeli u Evropskoj uniji i NATO paktu. Danas smo istrajni na putu da postanemo članica Unije stalno usvajajući evropske standarde i transformišući Crnu Goru u funkcionalno demokratsko društvo sa otvorenom ekonomijom koja pogoduje stranim investicijama – kazao je Stamatović.

Prema njegovim riječima, svjesni smo da je naša zemlja mala po površini i populaciji, ali je treba posmatrati kao dio velikog, milionskog tržišta zahvaljujući sklopljenim brojnim bilateralnim i multilateralnim sporazumima.

- Siguran sam da Crnu Goru svi ovdje prepoznaju po velikoj ljepoti i resursima kojima je blagoslovena, kao i po potencijalu za razvoj jedinstvenog turizma, proizvodnji organske hrane, ribarstvu, šumarstvu, hidroenergetskom potencijalu i drugom – kazao je Stamatović.

Dražen Vlaović, pomoćnik direktora Agencije za promociju stranih investicija MIPA, predstavio je investicioni ambijent Crne Gore, sa posebnim osvrtom na potencijale sjevera zemlje. Boris Rebić iz Ministarstva ekonomije govorio je o biznis zonama u našoj zemlji i njihovom razvoju, te značaju za intenziviranje privrednih aktivnosti. Investicije i potencijale u turizmu, saobraćaju i energetici predstavila je Biserka Dragićević iz Sekretarijata za razvojne projekte. Razvojne projekte crnogorskih opština prezentovali su Dragutin Đeković, menadžer Glavnog grada i Saša Šćekić iz Zajednice opština.

Nakon toga uslijedili su bilateralni razgovori diplomata, privrednika i predstavnika Vlade. Najavljeno je da će se slični sastanci održavati najmanje jednom godišnje.

Portal Analitika