Izuzeće su tražili agencije za elektronske komunikacije, za energetiku, za nadzor osiguranja, za elektronske medije i za ljekove, kao i Komisija za hartije od vrijednosti. Regulatori kažu da je nakon usvojenog zakona u srijedu direktno ugrožena nezavisnost regulacije.
Direktor EKIP-a Zoran Sekulić juče je Pobjedi kazao da će, čim zakon stupi na snagu, tražiti ocjenu ustavnosti.
- Vjerujem da će to uraditi svi regulatori, jer se finansiramo iz samostalnih izvora - sektora koje regulišemo, a EKIP od operatora koji su u rukama stranog kapitala - kaže Sekulić i dodaje da smanjenje zarada nije u interesu Crne Gore.
- Nakon usvajanja ovog zakona od operatora će se uzimati manje novca, što je mimo direktiva EU, koje uspostavljaju princip proporcionalnosti, što znači da zarade u sektoru elektronskih komunikacija treba da budu reper za naknade koje naplaćuje regulator. Ukoliko su zarade u EKIP-u na novou zarada u sektoru ko ji regulišemo, to je doprinos za fondove i budžet. Ukoliko su manje svi trpe štetu. Ne vidim pravni osnov da se uspostavi korelacija sa zaradama onih koji se finansiraju iz budžeta - objašnjava Sekulić, koji ne krije da je očekivao da će amandman biti prihvaćen, jer su „izuzeci pravljeni selektivno i mimo ikakvih kriterijuma“.
Plate menadžmenta EKIP-a neće biti manje, ali hoće zaposlenima.
- Moja plata će biti i veća, ali se bojim da se ne uruši sistem, jer su većina zaposlenih inženjeri telekomunikacija, koji lako mogu naći posao kod operatora gdje su plate veće - objašnjava Sekulić.
Opširnije čitajte u Pobjedi…